تهرانگردی در بازار تجریش » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

تهرانگردی در بازار تجریش

تهرانگردی در بازار تجریش

تهرانگردی در بازار تجریش – بازار تجریش در شمال شهر تهران و در نزدیکی میدانی به همین نام قرار دارد.این بازار از یک طرف به میدان تجریش، از سمت دیگر به امام‌زاده صالح و کوچه‌های اطراف آن راه دسترسی دارد. بازار تجریش از جمله قدیمی‌ترین مراکز خرید شمیران بوده و همچنان بافت قدیمی خود را حفظ کرده به طوری که‌ حجره‌های معروف و قدیمی بازار هویت خود را از دست نداده‌اند.

240این بازار که در واقع نمونه کوچکی از بازار تهران است‌، به صورت سرپوشیده ساخته شده و دو محله سرپل و تجریش را به هم وصل می‌کند.بازار تجریش مثل بازارهای سنتی دارای مسجد و حسینیه است و از سوق‌های کوچکی تشکیل شده‌. این بازار همچنین دارای یک میدان سرپوشیده میوه و تره‌‌بار است.بازار تجریش مغازه‌های بسیاری را در خود جای داده و نکته جالب اینکه نام مغازه‌ها با کاشی‌کاری بر سر در آنها حک شده است. این کاشی‌کاری و مشبک‌کاری‌ها زیبایی خاصی را به بازار داده است.

سر در اصلی بازار در میدان تجریش و در نزدیکی ورودی اصلی امام زاده قرار دارد و انتهای آن نیز به میدان قدس می‌رسد. (میدان قدس به وسیله خیابان شهرداری به میدان تجریش متصل می شود.)بازار تجریش به صورت مسقف در آمده تا باران و برف به این مکان تاریخی صدمه نزند. در قسمت میانی بازار، تکیه بزرگ تجریش قرار دارد . این تکیه قدیمی، سال ها است که با فرا رسیدن محرم محل عزاداری عاشقان ابا عبدالله (ع) می شود. بازار اصلی میوه تره بار مجموعه بازار تاریخی تجریش نیز در وسط همین مکان قرار دارد. در سر در ورودی تکیه، نام آن به صورت کاشی کاری حک شده و دور دیوار های تکیه نیز زیارت وارث دیده می شود. این تکیه دارای چهار ورودی است که دو ورودی آن به بازار متصل می شود.

هر کدام از ورودی ها با نام یکی از ائمه نام گذاری شده؛ باب حضرت فاطمه (س) و حضرت ابوالفضل (ع) در جنوب و باب سید الشهدا (ع) و حضرت ام البنین (س) در شمال. در اطراف تکیه نیز نام چهارده معصوم با کاشی کاری ثبت شده است.10-44-11-132--610

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات