تهرانگردی در پارک جنگلی چیتگر » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

تهرانگردی در پارک جنگلی چیتگر

تهرانگردی در پارک جنگلی چیتگر

تهرانگردی در پارک جنگلی چیتگر – از پارک‌های جنگلی شهر تهران است که از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به آزادشهر و پیکان‌شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است.

هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است. این پارک دارای یک پیست و مسیرهای دوچرخه‌سواری و امکانات اسکیت‌سواری است.همچنین ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شمارهٔ ۱ و ایستگاه مترو ایرانخودرو مقابل درب‌های ۵ و ۷ قرار دارد.

در مجموع منطقه ای که پارک چیتگر در آن واقع گردیده است، بسته به نقاط مختلف آن، دارای عوارض و پستی و بلندیهای بسیاری می باشد و به همین نسبت نوسانات شیب آن زیاد است و از صفر شروع و تا هشتاد درصد نیز می‌رسد. امتداد اصلی پارک در جهت شرقی ـ غربی قرار گرفته و پستی و بلندیهای عمده را تپه ماهور تشکیل می دهد.
با توجه به عبور مسیل چیتگر از وسط پارک ، این محدوده به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است . محدوده شرقی به مساحت تقریبی ۲۵۳ هکتار است، محدوده غربی مساحتی معادل ۶۵۸ هکتار را به خود اختصاص داده است . حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا ۱۲۲۵ متر و حداکثر آن ۱۳۱۳ متر بوده و متوسط آن ۱۲۶۹ متر می باشد ( اختلاف ارتفاع پارک بین پست ترین و مرتفع ترین نقطه پارک ۸۸ متر است ).امکانات-پارک-چیتگر

پارک چیتگر در حال حاضر دارای امکاناتی همچون مجتمع فرهنگی ـ ورزشی ، زمین بازی ، سالن اجتماعات و انبار ، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری ، ایستگاه آتش نشانی ، رستوران و بوفه ، ساختمان اداری ، پارکینگ ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی و دیگر فضاهای مشابه می باشد . بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی دارای امکانات خدماتی کمتری است و به صورت بکر و جنگلی باقی مانده است .
از مجموعه ۵ ایستگاه مترو که در کنار منطقه ۲۲ قرار دارند ، ۲ ایستگاه در مجاورت پارک چیتگر واقع شده اند.
در پارک جنگلی چیتگر ، حدود ۱۴ کیلومتر جاده آسفالته درجه یک ( یک کیلومتر بلوار است ) و تقریباً ۵۰ کیلومتر جاده خاکی درجه دو ، وجود دارد .
طرح هایی که در مطالعات مقدماتی طرح جامع چیتگر پیشنهاد گردیده است عمدتاً طرح های باشند که حداکثر در ۱۰ درصد از محیط طبیعی مجموعه پارک دخل و تصرف خواهند کرد . پیست اسکی روی چمن ، سالن اجتماعات برای سمینارهای بین المللی ، زمین اسکواش ، موزه اثرهای سبز ، باغ رز ، باغ ژاپنی و باغ پرندگان از جمله این فضاها می باشند .
با ایجاد این عملکردها و فضاها در محدوده پارک جنگلی چیتگر و با توجه به آمار حضور جمعیت در پارک ( روزانه ۱۰ هزار نفر ، روزهای تعطیل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار نفر و در روز ۱۳ فروردین ماه قریب ۷۰۰ هزار نفر ) می توان چشم انداز مجموعه عظیم تفرجگاهی را در نظر آورد که در سطح ملی و حتی فراملی مطرح می‌گردد .
قرار گیری باغ موزه معماری باقابلیت جذب مخاطب ، در دل این محیط طبیعی و ارتباطش با مجموعه های ذکر شده که می‌توانند در تکمیل یکدیگر بکوشند ، باعث جلب جهانگردان و توریست ها از سراسر میهن و دیگر کشورهای جهان خواهد شد.میدان-بهار-چیتگر

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات