تهرانگردی در موزه زمان » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

تهرانگردی در موزه زمان

تهرانگردی در موزه زمان

تهرانگردی در موزه زمان – در ادامه معرفی جاذبه های دیدنی تهران اینبار به سراغ موزه زمان می رویم.اگر خواستید دیدگاه اقوام و ملل مختلف نسبت به زمان ، تقویم ، را بدانید و چگونگی سیر تاریخی ساعت از ابتدا تا کنون را دنبال کنید، حتما سری به این موزه بزنید.

بنایی قدیمی و دوطبقه با عمری حدود ۸۰ ساله ، عمارتی در داخل باغی با وسعت ۵هکتار که قدمتش به زمان محمد شاه و ناصرالدین شاه بازمی گردد. در داخل بنا اتاقی بسیار با شکوه چشم هر بیننده ایی را خیره می کند و به اتاق اصفهانی ها معروف است . به گفته راهنما طرح گچبری این اتاق از اتاق موزیک کاخ عالی قاپوی اصفهان و از سبک دوره صفویه الهام گرفته است.

در این اتاق تابلوی بسیار زیبایی با نام تابلوی آفرینش گچبری شده .گوشه های سقف نیز مقرنس سه پایه ای با روکش طلا کار شده است. نمایش ابزار های زمان سنجی به سه بخش ساعت های ابتدایی، ساعت های مکانیکی وزنه ای و کوکی و ساعت های قابل حمل (جیبی و مچی) تقسیم شده است.

در بخش فضای باز مجموعه، ماکت ساعت های ابتدایی به نمایش گذاشته شده که از جمله آن ها ساعت آفتابی است که از ابتدایی ترین زمان سنج ها بوده است. اساس کار ساعت آبی فاصله زمانی چکیدن قطرات آب از یک مخزن به مخزن دیگراست. ساعت شنی نیز فاصله زمانی خالی شدن شن از یک حباب ظرفی به حبابی دیگر را اندازه می گیرد. ساعت سوختی که در این ساعت بدنه شمع مدرج می شده و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن زمان را محاسبه می کردند.

طبقه اول ساختمان موزه، اختصاص به نمایش ساعت های مکانیکی وزنه ای و کوکی اعم از طاقچه ای، دیواری و ایستاده دارد.در طبقه دوم، مجموعه ای از نفیس ترین ساعت های جیبی و مچی و تقویم و نیز موضوعات مرتبط با زمان در معرض نمایش می باشد.

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات