گزارش تهرانگردی مديران و مسئولان بانک تجارت مركزي » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

گزارش تهرانگردی مدیران و مسئولان بانک تجارت مرکزی

گزارش تهرانگردی مدیران و مسئولان بانک تجارت مرکزی

گزارش تهرانگردی مدیران و مسئولان بانک تجارت مرکزی – گشت مدیران و مسئولان محترم بانک تجارت در ظهر روز ۹۴/۳/۱۹  و از مکان شعبه مرکزی در خیابان طالقانی شروع شد.
ما ابتدا خود رااز خیابان مفتح و سعدی به میدان امام خمینی(توپخانه)رساندیم و بعد از بازدید و ارائه توضیحات و سرگذشت و دلیل پیدایش و افراد سازنده از خیابان امام به سر در باغ ملی و میدان مشق خود را رساندیم که به دستور رضا خان در اوایل به قدرت رسیدن او دستور ساخت را داد بود تا میدان مشق که زمینی به وسعت ١۶ هکتار است از جنوب نیز دری ورودی داشته باشد و سربازان قزاق از این در وارد شوند و مشق نظام را انجام دهند. این بنا عمل جعفر خان معمار کاشانی است و با کمک المانی ها همچون بقیه ساختمانها موجود در ان زمان با شکل و شمایلی غربی ایرانی ساخته شده است.
این سر درب اولین نماد پایتخت ایران تهران است که بعد ها برج ازادی(شهیاد)جایگزین ان شد.
پس از ان برای دیدن و حظ بردن از گنجینه جواهرات ملی و پشتوانه پول ایران به موزه جواهرات ملی واقع در خیابان فردوسی و ساختمان بانک مرکزی رفتیم.
در این موزه گرانبها ترین اثار ساخته شده با جواهرات و سنگهای گرانبها نگه داری و صیانت می شود که از ان دست می توان به کوه نور ،جقه همایونی(زمان قاجار و پهلوی)،تخت طاووس با ٢٢هزار سنگ قیمتی،تاج کیانی(زمان پهلوی)،کره جواهر نشان زمین با ۵١٣۶۶ قطعه سنگ و جواهر اشاره کرد که به واقع بیننده ایرانی یا خارجی را به وجد می اورد.

بانک تجارت و تهرانگردی

برای گشت و یا نقطه سوم بعد از گذر از خیابان باب همایون ،صور اسرافیل و داور و دیدن کاخ دادگستری و میدان و مسجد ارگ به کاخ گلستان وارد شدیم که دیرینگی ان به زمان شاه طهماسب صفوی بر می گردد و در زمان قاجارها و به خصوص ناصر الدین شاه بسیار گسترده شد و به عنوان ارگ سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت و در زمان پهلوی ها فقط برای مراسم تاجگذاری و یا موارد تشریفاتی استفاده می شد.
با این گروه به دیدن کاخ سلام و شمس العماره و عمارت بادگیر رفتیم و شرح اتفاقات و ماجراهای تاریخ شفاهی این ابنیه گفته شد. باغ توضیح داده شد.
برای استراحت و صرف عصرانه به کاروانسرای خانات واقع در انتهای خیابان مصطفی خمینی(سیروس)سابق رفتیم که با استقبال گرم مالک محترم مجموعه جناب اردهالی مواجه شدیم که خود ایشان بنا را با ارامش و دقیق با جزئیات نشان دادند و برای دوستان توضیح دادن این بنا درسال١٣٢٩ توسط حاج علی اردهالی خریداری شده و تا کنون در اختیار این خانواده محترم می باشد، این کاروانسرا امروز تبدیل شده است به بازار حبوبات بهترین این صنف در این منطقه تبدیل شده است.
امید وارم که باز هم دوستان را در برنامه های دیگر ملاقات کنیم و دوستان لذت برده باشد که تمام تلاش ما برای حصول این مهم است.

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, تهران گردی, گردش آفرینان پارس

نظرات