گزارش تور تهرانگردی موزه زمان » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

گزارش تور تهرانگردی موزه زمان

گزارش تور تهرانگردی موزه زمان

 

گزارش تور تهرانگردی موزه زمان  – در ادامه تورهای تهرانگردی که برای منطقه ۸ شهرداری تهران برگزار می گردد این بار تور بازدید از موزه زیبای زمان در زعفرانیه بود که راس ساعت ۱۰ این برنامه شروع شد.
در طول راه در مورد بنای زیبا و منحصر بفرد موزه که مربوط به ۸۰سال پیش بود و گچبری ها و مقرنس های زیبایش که واقعا چشم نواز بود صحبت کردم.در این موزه انواع و اقسام ساعتها از شنی ، کوکی، آبی، سوختی و …وجود دارد.درابتدا دوستان از ساعتهایی که بصورت نمادین در محوطه وجود داشت دیدن کردند که یکی از این ساعتها ساعت آفتابی زیبا و بزرگی بود که نحوه محاسبه ساعت هم در زیر آن ذکر شده بود.
سپس به اتفاق همراهان عزیز سرای محله هفت حوض به داخل موزه رفتیم. موزه دو طبقه است که طبقه اول شامل ساعتها و کنسولهای ساعت و زیر ساعتی های مرمرین و مجلل بود تمام ساعتها فرانسوی بود به جز یک ساعت که در زمان حکومت پهلوی اول در قورخانه ساخته شده بود. شکل ظاهری این ساعت به صورت یک فشنگ بزرگ است که آلیاژ آن مس و برنج است.
در طبقه اول اتاقی وجود دارد به نام اتاق موسیقی که از اتاق موسیقی عالی قاپو اصفهان الگو برداری شده .لازم به ذکر است که گچبری های این موزه ۱۳ سال بطول انجامید.
در این موزه با دیدن اینهمه ساعت زیبا و جورواجور به این فکر کردم که این عقربه های ساعت پشت سرهم کجا میروند؟با این سرعت دنبال چه می گردند؟
به هرحال به طیقه دوم رفتیم در این طبقه اتاقی وجود داشت که اساتید و هنرمندان و بزرگانی چون پرفسور حسابی، شهید زین الدین، مصطفی رحماندوست و داوود رشیدی و .. ساعت هایشان را برای یادبود به موزه احداث کرده بودند..در این طبقه از موزه با لوازم ساخت ساعت در واقع سیر صعودی و پیشرفت ساعت ها آشنا می شوید و همچنین با بزرگان تقویم ایران.
فضای فرحبخش موزه تیک تیک ساعت ها و سکوت و آرامش موزه همه چیز را برای یک روز خوب و خاطره انگیز محیا می سازد.این بود گزارشی دیگر از تیم گردش آفرینان .
امیدواریم ساعت زندگیتان روی شادیها و خوشیها کوک شده باشد.

 

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, تهران گردی

نظرات