گزارش تور تهرانگردی عکاسی تهران قدیم » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

گزارش تور تهرانگردی عکاسی تهران قدیم

 

گزارش تور تهرانگردی عکاسی تهران قدیم

 

گزارش تور تهرانگردی عکاسی تهران قدیم – در ادامه برگزاری تورهای تهرانگردی عکاسی اینبار به سراغ تهران قدیم رفتیم.طبق روال برنامه های آقای مهدوی که معمولا با انتخاب چند بیت شعر مسیر عکاسی رو مشخص می کنند
این بارهم از این قاعده خارج نبود و با شعر زیبایی از سید علی صالحی برنامه رو آغاز کردیم.
تمام ترسم از این است
که یک شب
بخواهی به خوابم بیایی و من
همچنان به یادت بیدار نشسته باشم
قرارمون ساعت۹صبح میدان توپخانه بود.با آمدن دوستان به سمت چهارراه سرچشمه به راه افتادیم.در راه آقای مهدوی در مورد حس و نگاه متفاوت یک عکاس و ویژگیهای یک عکس خوب صحبت کردند و نظر دوستان رو درمورد شعر موضوع عکاسی جویا شدند.
به چهارراه سرچشمه رسیدیم و وارد خیابان امامزاده یحیی شدیم.کوچه ای پراز قدمت چیزی در حدود ۲۵۰ سال که یادگار کریم خان زند است.مغازه هایی که شاید رنگ و رو رفته و کهنه باشند اما صفای وجود اهالی و لبخند پراز مهرشان همین کهنگی رو هم جذاب میکنه.
از پیچ اول که گذشتیم به یکی از سقاخونه های گذر امامزاده رسیدیم و مشغول ثبت لحظه ها شدیم.سپس به امامزاده رسیدیم نسب امامزاده یحیی به امام سجاد می رسد.وارد که شدیم اول به سمت چنار معروف و قدیمی امامزاده با قدمت ۹۰۰ سال رفتیم.سابقا درون این درخت قطور کفاش پیری امرار معاش می کرد اما با ثبت این درخت از طرف شهرداری حالا مورد توجه خود اهالی و سایر توریست هاست.امامزاده که حال و هوای خاصی دارد و ایینه کاری های زیبایش گیرا و آرامش و فضای معنویش دقایق زیبایی رو رقم زد.از اینجا به بعد با دو پسر بچه زیبا و شیطون و با معرفت که از اهالی محله هستن همراه می شویم.
به سمت سرای کاظمی که روبروی امامزاده یحیی بود رفتیم .این خانه ۲۰۰۰متر زیر بنا دارد و یک بادگیر زیبا و حیاط ۴فصل ایرانی از مشخصه های این بنای زیبا و فوق العاده است.
سپس با دوستان عزیز هنرمندمان و محمد و علیرضا دو دوست کوچک به طرف مسجد و مدرسه معمارباشی رفتیم جایی که اولین شهید مشروطه را به خود دیده است جایی که میرزا کوچک خان جنگلی در ان مدرسه درس خوانده.این مدرسه چون در حال حاضر محل زندگی طلاب است اجازه ورود برای خانومها نیست.
به طرف میدان باغ پسته بک و ورودی بازارچه رسیدیم.جایی که برای همه آشنا بود لوکیشن بسیاری از فیلمهای دهه۵۰ بود .گپ و گفت دوستان با یکی از کسبه و عکس گرفتن های پی درپی از ویژگیهای این فرم تورهای عکاسی است.از حمام نواب گذشتیم و به کوچه هداوند رسیدیم کوچه ای که در آن هنرمندان زیادی به مدرسه رفتن ان هم مدسه “بدر”.مسعود کیمیایی ؛فرامرز قریبیان؛سیروس الوند و…
نزدیک مدرسه خانه محله سرچشمه است جایی که سریال معروف “پدر سالار” در آن فیلمبرداری شده.بعد به خانه آیت الله مدرس رسیدیم اینجا هم به دلیل بازسازی امکان عکاسی نبود اما تونستیم یک دل سیر خانه را ببینیم.کم کم باید از گذر امامزاده خداحافظی میکردیم و به سمت کاروانسرای خانات می رفتیم .
در راه کاروانسرا از بقعه هفت دختران هم گذرا گذشتیم.به کاروانسرای زیبای خانات رسیدیم.اثری به جا مانده از قاجاریه.با ۵۲ حجره و در شمالی و جنوبی.عکس هایی زیبا گرفته شد و خاطرات قشنگی ثبت شد.
به قول آقای مهدوی هنر یک هنرمند متفاوت دیدن است و به حق هم همه دوستان با عکس های زیبا و پرمفهومی که گرفتن به خوبی هنرشان را نشان دادند.این هم از گزارش تور عکاسی.
به امید برنامه ای دیگر.

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, تهران گردی

نظرات