گزارش تور تهرانگردی اساتید معماری » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

گزارش تور تهرانگردی اساتید معماری

گزارش تور تهرانگردی اساتید معماری

 

گزارش تور تهرانگردی اساتید معماری – در ادامه تورهای تهرانگردى گردش آفرینان پارس اینبار نوبت اساتید معماری دانشگاه بود که موزه استاد مقدم و عمارت مسعودیه را برای بازدید انتخاب کردند.

گشت را در یک صبح دلچسب پاییزى با حضور جمعى از اساتید و فارغ التحصیلان رشته معمارى دانشکده هنرهاى زیباى دانشگاه تهران آغاز کردیم.
نگاه هنرى و ریزبینانه شان، دلیلى شد بر توجه هرچه بیشترشان بر کوچکترین جزئیات وهمین اشتیاقِ آنان براى دانستنِ هرچه بیشتر، از اماکنِ مورد بازدید، مجریان تور را بر آن واداشت تا با علاقه هر چه بیشتر به اشتراک و انتقال دانسته هاى خود با این گروه بپردازند.
گشت ما با بازدید از موزه استاد محسن مقدم، فرزند محمد تقى خان احتساب الملک شروع شد،کسى که آغازگر دوران طلایى این عمارت است.تلاش هاى استاد مقدم و همسر فرانسوى ایشان(سلما) تا آنجا پیش رفت که این خانه به یکى از با ارزش ترین و قیمتی ترین خانه هاى جهان بدل گشت.
دکتر محسن مقدم هر آنچه که نشانه اى از فرهنگ وتمدن ایران کهن را در خود داشت جمع آورى کرده و با مزین کردن در و دیوارهاى خانه وگردآورى این آثار و دسته بندى کردن آنها به شاخه هاى مختلف، مانند:
پیکره هاى گلى،کاشى،سنگ،مهر و….خدمتى وصف نشدنى به ایران و ایرانى نمود.
فضاى دنج و معمارى جذاب بنا، همچنین شخصیت استاد مقدم و خدماتى که ایشان ارائه نموده اند گروه را به شدت تحت تاثیر قرار داد ،گفتنى است که افراد این گروه به صورت مستقیم از یکى از خدمات استاد بهره مند بوده اند و آن تحصیل در دانشکده هنرهاى زیباى دانشگاه تهران که استاد از بنیان گزارانشان بوده اند و ایشان منزل خود و تمام متعلقاتش را وقف همین دانشگاه نمودند.
پس از آن به سمت عمارت مسعودیه رهسپار شدیم ودر طول مسیر توضیحاتى در رابطه با مسعود میرزا مالک اسبق عمارت وشخصیت خشن و قدرتمند ایشان داشتیم تاآنجاکه پدرش ناصرالدین شاه از او مترسید،
توضیحاتى اراىه شد راجع به لشکر اختصاصى او، علت وداستان شاه نشدنش با وجود اینکه او فرزند ناصرالدین شاه بود وبسیار قدرتمند…
داستان ها و روایت هاى پنهان بسیارى در پسِ هر کدام از عمارت هاى شهرمان نهفته است که گوش هیچ شنونده اى از شنیدن آن خسته نمى شود و همواره پرسش هاى متعددى در سرشان مى پروراند.
عمارت مسعودیه متعلق به دوران قاجار مى باشد که در سال ١٢٩۵ق با معمارى استاد شعبان معمار باشى بنا شد.
این عمارت بناى بسیارى از ساختمان هاى فرهنگى کشورمان است:
-نخستین کتابخانه و موزه ایران
-استفاده از عمارت به عنوان دانشکده افسرى
-نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش (محل استقرار اولین وآخرین وزیر زن در ایران،سرکار خانم فرخ روپارسا)
پس از آن به سمت میدان هفت تیر رهسپار شدیم و در میانه مسیر پذیرایى داشتیم وگشت ٩۴/٨/٢٩ را با کوله بارى از تجربه و خاطرات دلپذیر به پایان رساندیم.
افتخار همراهى چنین فرهیختگان واساتیدى موجب مباهات ما بوده و خاطره اش همواره در یاد ما باقى خواهد ماند.

 

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, تهران گردی

نظرات