میدان مشق تهران » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

میدان مشق تهران

میدان مشق تهران و سر در باغ ملی

لمس کردن عبور از دروازه به عرض ۲۷ متر و داخل شدن به شهر با گذر از سر درب باغ ملی راحتر میشود. دروازه ای که به دستور رضا شاه و توسط جعفر خان کاشانی ساخته شد .

این دروازه به منظور ورود به میدان مشق (جایی که قشون مشق نظام می کردند)ساخته شد و اسمش را از باغی که زیاد دوام نیاورد گرفتو باغ ملی احداث ساخمانهای فراوان از بین رفت و نام آن روی دروازه ماند.معماری این مجموعه آمیزه ای از ایرانی واوروپایی است،به خصوص کاشی کاری با کلاه فرنگی و آجر در نقوش کاشی از نگاره ها،پرچم و اشعار استفاده شده است. در این دروازه نشانه هایی از کودتای ۳ اسفد (فتح تهران)را می توان یافت.

در هر ساختمان این میدان شیوه‌ای ویژه اجرا شده‌ است. در ساختمان موزه ایران باستانبا الگو از تاق کسری و ایوان مداین‌ از سبک معماری ساسانی بهره‌ گرفته شده، در بنای کاخ شهربانی ۱۳۱۴، به سبک معماری هخامنشی‌، بنای کاخ وزارت امور خارجه ، به سبک هخامنشی و به تقلید از کعبه زرتشت در نقش رستم و ساختمان ثبت اسناد و املاک، با آمیزه‌ای از سبک معماری هخامنشی‌، ساسانی‌، اسلامی و اروپایی انجام شده که به روشنی قابل تشخیص است‌. بهره‌گیری از سبک‌های معماری ایران باستان با سازه و کارکرد امروزی از ویژگی‌های آشکار آن دوره به شمار می‌رود.

 

 

 

 

 

ساختمان‌های تاریخی میدان مشق

نمایی از ساختمان موزه ملی ایران

 

 

ساختمان‌های تاریخی دیگری نیز همچون موزه جواهرات ملی ایران، کاخ دادگستری تهران و ساختمان هنرستان دختران (مدرسه‌ کودکان بی‌سرپرست) در نزدیکی این میدان جای دارند. همچنین این میدان نزدیک به مجموعه ساختمان‌های بانک ملی ایران در خیابان فردوسی و میدان توپخانه و ساختمان‌های تاریخی پیرامون آن بوده است.

 

نمایش‌های دوچرخه‌سواری و موتورسواری برای نخستین بار در این مکان برگزار شد. همچنین نخستین بار ﺑﺮای نمایش ﭘﺮواز بالن‌ و نیز فرود نخستین هواپیما در این میدان انجام شد. میدان مشق هم چنین جایگاه به دار آویختن  میرزا رضا کرمانی، قاتل ناصرالدین شاه در سال ۱۳۱۴ هجری قمری است. این مراسم اعدام در برابر ۵۰۰۰ نفر از مردم انجام شد و گفته می‌شود جسد وی دو روز بر دار ماند.

قدمت تاریخی میدان مشق

قدمت این مجموعه از زمان قاجار است و در زمان پهلوی تغییر کرد ودر سال ۱۳۷۷ ثبت ملی شد،قدیمی ترین ساختمان عمارت قزاقخانه نام دارد که به سال ۱۲۸۰ وزمان ناصرالدین شاه ساخته شده است و جدیدترین ساختمانکتابخانه وموزه ملی ملک در سال ۱۳۷۵تکمیل شد .

بررسی و تنظیم : مهندس امین غلامعلی

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی ها:   تهران گردی, تهران گردی سواره

نظرات