میدان حسن اباد گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

میدان حسن اباد

میدان حسن اباد 

میدان حسن آباد پس از انقلاب اسلامی ایران (۱۳۵۷) به «میدان ۳۱ شهریور» تغییر نام یافته بود که دوباره به نام حسن آباد ثبت گردید در تقاطع خیابان امام خمینی (خیابان سپه) و خیایان وحدت اسلامی واقع شده‌است.

میدان حسن آباد

میدان حسن آباد

در فاصله سالهای ۱۳۰۳ تا ۱۳۱۲ هجری قمری (۱۲۶۴ ۱۲۷۳ خ.) چهار ساختمان با اقتباس از پالادیو، معمار معروف دوره رنسانس از چهار سوی ان بنا نهاده شد .ساختمان‌های چهار طرف میدان کار معمار برجسته ارمنی و قلیچ باقلیان است .

میدان حسن آباد به سال ۱۳۰۹ با نام پهلوی در چهارراه حسن آباد سابق به بهره برداری رسید. میدانی دایره شکل به شعاع ۴۵ متر و مساحت حدود ۶۳۵۸ متر.

. یکی از انها را تخریب و به جای ان در سال ۱۳۴۵ خورشیدی ساختمانی چند طبقه برای بانک ملی ساختند اما بقیه از ویرانی مصون مانده و در فهرست اثار ملی قرار گرفتند.

پیش از سال ۱۳۵۷ تندیسی از ملک المتکلمین از مبارزان شهید مشروطه خواه، در این میدان برپا بود که به علتی نامشخص به انبار پارک شهر انتقال یافت وپس از چندی تندیس ناپدید شده است.

به تازگی ساختمان‌های دورتادور میدان که در وضع بدی به سر می‌بردند مرمت شده و این میدان شکوه اولش را تا اندازه‌ای بازیافته‌است. ساختمان بخش جنوب‌شرقی میدان متعلق به بانک ملی ایران است.

در طی بازسازی این میدان تاریخی، تمام خیابانهایی که به میدان وارد می‌شده‌اند، سنگفرش شده و زیر گذری جهت تردد خودروها تعبیه شده‌است. میدان حسن‌آباد امروزه با یک ایستگاه مترو با بقیه نقاط شهر ارتباط دارد.

منطقه حسن آباد که ناحیه شمال غرب آن روزهای طهران به شمار می آمد یکی از بزرگترین باغهای شهر بود. این باغ متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بود که استخر بزرگ آن محل کنونی سفارت ایتالیاست. مستوفی الممالک قبل از گسترش یافتن طهران و خراب شدن حصار شاه طهماسبی بیشتر زمینهای بیرون حصار تا بهجت آباد و از آنجا تا یوسف آباد ونک و اوین را خریداری کرد. پس از بزرگ شدن طهران باغ بزرگی ایجاد کرد و آن را به نام پسرش حسن آباد نامگذاری کرد. این وجه تسمیه حسن آباد است. پس از فوت میرزا یوسف آشتیانی ورثه این ملک را تکه تکه کرده به مردم فروختند به صورتی که پس از چندین سال اثری از این باغ باقی نماند و محله مسکونی حسن آباد از دل آن زاده شد. معابر این محله مانند سایر معابر طهران کم عرض و پیچ در پیچ بود. پس از تغییر سلطنت قاجار، رضا پهلوی به خیال خود می خواست سریعاً از راه میان بر، ایران را به تمدن برساند. یکی از این فعالیتهای سریع و میان بر در طهران انجام شد. وی یکی از خشن ترین افسران خود یعنی سرتیپ کریم آقا بوذرجمهر را برای اصلاح تهران به شهرداری برگمارد. وی می بایست طهران قجری را به تهران پهلوی تبدیل می کرد.

بوذرجمهر که بویی از احساس و لطافت نبرده بود با هر چه آثار قدیمی مخالف بود. طهران خود با توجه به سابقه اندکش بهره چندانی از ساختمانهای زیبا نداشت. ولی همین تعداد اندک هم به دست این موجود نیست و نا بود شد. 

 سبک معماری این میدان کاملاً غربی است و نسبتی با معماری سنتی ایرانی ندارد.  

 گورستانی همتای قبرستان ظهیرالدوله در ضلع شمال غرب میدان قرار داشت و چند شهید راه ازادی و مشروطیت چون میرزا جهانگیرخان سور اصرافی در ان ارمیده است قبرستان معروف حسن آباد به سال ۱۳۱۷ به مرکز آتش نشانی تبدیل شد و قبرستان آن تعطیل گردید. از نکات جالب این میدان وجود حمامی در نزدیک قبرستان بود که در نزد عوام شایع بود که محل رفت و آمد اجنه است و به همین دلیل این حمام از رونق افتاد و به دلیل حضور اجنه در آن بعد از مدتی تعطیل شد!  


دسته بندی ها:   تهران گردی, تهران گردی پیاده, تهران گردی تاریخی فرهنگی, تهران گردی سواره, گردش آفرینان پارس

نظرات