موزه موسیقی ایران گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

موزه موسیقی ایران

موزه موسیقی ایران

موزه موسیقی

موزه موسیقی

 

در کوچه پس کوچه های با صفای مقصود بیک در شمال شهر تهران خانه‌ی ویلایی بسیار زیبایی وجود دارد که امروزه به عنوان موزه موسیقی مورد بهرهبرداری قرار می گیرد.

این موزه با مساحت تقریبی ۳۶۵۰ متر و زیر بنای بیش از ۱۴۰۰ متر در سه طبقه با هدف حفظ میراث موسیقی ملی، معرفی آثار و تولیدات گذشتگان و تکریم اساتید و پیشکسوتان عرصه موسیقی، در آبان ماه سال ۱۳۸۹ افتتاح گردید.

همکاری با دانشگاه هیلدس هایم

پروژه‌ای در دانشگاه هیلدس‌هایم برای ایجاد بانکی اطلاعاتی و دیجیتالی کردن حدود ۲۰ هزار صفحه موسیقی تولیدشده در ایران در دست انجام است. این پروژه با هم‌کاری موزه موسیقی ایران امکان‌پذیر شده‌است.

در حال حاضر موزه موسیقی شامل بخش های مختلف زیر می باشد :

سالن نمایش سازها ، گنجینه موزه ، آرشیو صوتی و تصویری ، کتابخانه تخصصی ، کارگاه نمایش مراحل ساخت ساز ، انبار ویژه نگهداری بهینه سازها ، مخزن محصولات مکتوب ، کافی شاپ و بخش سمعی و بصری .

سالن های نمایش ساز

موزه موسیقی

موزه موسیقی (سالن نمایش ساز )

سه سالن نمایش ساز در موزه با توجه به تقسیم بندی سازهای بادی ، کوبه ای و زهی مورد بهره برداری قرار گرفته است . بازدید کنندگان می توانند با گشت و گذار در این سالن ها نمونه های نفیس از سازها را مشاهده کرده و همزمان از سیستم پخش اطلاعات سازها تحت عنوان سیستم راوی استفاده نمایند ، سیستم راوی از طریق گوشی در اختیار بازدید کنندگان قرار می گیرد .

تعداد سازهای موجود در موزه حدود ۲۴۰ عدد است و تنوع سازها به ۲۰۰ نوع می رسد ، که از مناطق مختلف دور و نزدیک ایران تهیه شده و در معرض دید علاقمندان قرار گرفته است .

سالن سازهای بادی و سازهای زهی نواحی

این سالن در طبقه همکف موزه واقع شده است . سازهای موجود در این سالن به دو بخش عمده سازهای بادی و زهی تقسیم بندی شده است .

در بخش سازهای بادی انواع سازهای خود صدا ، هواصداها ، نی ها و نی لبک ها و صوتک ها در معرض دید عموم قرار گرفته است .

بخش سازهای زهی

این سالن شامل انواع زه صداهای مضرابی و زه صداهای آرشه ای است . سازهای ارایه شده در این بخش از انواع سازهای متعلق به نواحی گوناگون جغرافیایی در ایران است .

سازهای کوبهای

سالن سازهای کوبه ای نیز در طبقه همکف قرار گرفته است . در این سالن انواع سازهای کوبه ای شامل پوست صداهای یک طرفه و پوست صداهای دو طرفه از اقصی نقاط جغرافیایی کشور پهناور ایران به نمایش گذاشته شده است .

سازهای سنتی

این سالن در طبقه اول ساختمان اصلی موزه قرار دارد . در این سالن انواع سازهای زهی مضرابی و آرشه ای و هم چنین سازهای کوبه ای موسیقی سنتی ایران مانند انواع تنبک در معرض دید می باشد. تخصصی

کتابخانه موزه شامل ۳۰۰۰ عنوان در ۶۰۰۰ جلد کتاب می باشد . در حال حاضر حدود ۱۶۰۰ تعداد عنوان کتاب ، در حوزه تخصصی ادبیات و هنر به ویژه حوزه موسیقی موجود می باشد و در آینده ای نزدیک تعداد عناوین به چندین برابر ارتقا خواهد یافت .

کتابخانه موزه موسیقی علاوه بر این بخش ، یک کتابخانه الکترونیک با امکانات و تجهیزات لازم خواهد بود که بزودی این بخش نیز به آن افزوده می شود . در این سیستم پژوهشگران قادر خواهند بود تا از سیستم مطالعه الکترونیکی کتب و ارتباط با سایر موزه های جهان بهره برداری کنند .

گنجینه موزه

بخشی از گنجینه موزه به سازها ، متعلقات و آثار نوازندگان ، موسیقی دانان و پژوهشگران صاحب نامی چون زنده یاد احمد عبادی ، حاج قربان سلیمانی و گلشن ابراهیمی گردآوری شده است .

ارشیو صوتی و تصویری

این بخش مجموعه ای نفیس از آواها و نواهای به یادگار مانده از آغاز تا امروز که در واقع تاریخچه موسیقی ایران زمین می باشد ، تهیه شده است .

مراحل ساخت

از آنجایی که روش ساخت انواع سازها به عنوان یک فرآیند مهم و تأثیر گذار در تاریخ موسیقی به شمار می آید ، از این رو کارگاه نمایش مراحل ساخت انواع سازها در نظر گرفته شده است .

در این کارگاه بازدید کنندگان ضمن آشنا شدن با وسایل و تجهیزات کارگاهی ، از طریق عکس و فیلم با مراحل مختلف سازها نیز آشنا خواهند شد .

غرفه فروش محصولات فرهنگی و هنری نیز در محوطه ورودی به ساختمان قرار دارد و ارائه دهنده محصولات مرتبط با حوزه موسیقی ، از جمله کتب ، نشریات ، کارت پستال و لوح فشرده می باشد .

همکاری با دانشگاه هیلدس هایم

پروژه‌ای در دانشگاه هیلدس‌هایم برای ایجاد بانکی اطلاعاتی و دیجیتالی کردن حدود ۲۰ هزار صفحه موسیقی تولیدشده در ایران در دست انجام است. این پروژه با هم‌کاری موزه موسیقی ایران امکان‌پذیر شده‌است.

دسته بندی ها:   گردش آفرینان پارس

نظرات