مسیر7تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

مسیر۷تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off

مسیر۷تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off

پل حافظ ، خیابان سرهنگ سخایی، خیابان۳۰تیر، موزه آبگینه، چهارراه قوام(چهارراه سی تیر) ، دبیرستان فیروزبهرام، آتشگاه آدریان، نادری ، کلیسای حضرت مریم، کافه نادری، کنسولگری انگلستان

موزه آبگینه:

یکی از موزه‌های شهر تهران موزه آبگینه موزه تخصصی شیشه و سفال است. ساختمان موزه هشت ضلعی است و در باغی به مساحت ۷۰۰۰ مترمربع قرار دارد این بنا خانه‌ای تاریخی مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان سی تیر جای گرفته است. طرح‌های در و پنجره‌های نفیس که بسیار خوب نگه‌داری شده‌اند، یادآور معماری عصر سلجوقی است.

این ساختمان در دو طبقه و پنج تالار ساخته شده است. تالار یک و دو در طبقه اول و تالارهای دیگر در طبقه فوقانی قرار دارد. در تالار شماره دو(بلور) قدیمی‌ترین شیشه‌ها و لوله‌های شیشه‌ای و سفال‌ها قرار داده شده است. طراح ویترین‌های موزه مهندسی اتریشی به نام هانس هولاین است. تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله‌ها است و آجر کاری نما که در ۵۰ نوع‌است.

گچ‌بری موزه شامل دو دوره است: دوران قوام، و سبک غربی در زمان سفارت مصر و آینه‌کاری‌های طبقه دوم، که مربوط به دوره قاجار است.

(این شیشه ها در موزه ایران باستان است)قدیمی‌ترین شیشه‌ها لوله‌های شیشه‌ای به نام سیلندر شیشه است که از معبد چغازنبیل کشف شده است و مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد است. شیشه‌ها و سفال‌های طبقه اول نیز مربوط به دوره‌های پیش از تاریخ است که قدیمی‌ترین سفال دست‌ساز از دوره اشکانی، هزاره اول به دست آمده است.

 

دبیرستان فیروزبهرام  یکی از دبیرستان‌های قدیمی و زرتشتی شهر تهران است.

این دبیرستان از (وقف)دهش بهرامجی بیکاجی که از زرتشتیان هندوستان بوده در سال ۱۳۱۱ با صرف هزینه حدوداً ۷۰ هزار روپیه ساخته شد و به یادگار پسر مرحومش، فیروز، فیروز بهرام نام گذاری شده است. فیروز در شهریور ۱۲۷۴ خورشیدی در هندوستان به دنیا آمد و در انگلستان تحصیل می‌کرد، در جربان جنگ جهانی اول، در ۸ دیماه ۱۲۹۴، هنگام سفر در دریای مدیترانه، کشتی اش مورد اصابت اژدر قرار گرفت و غرق شد.سنگ بنای این دبیرستان در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۱۱ خورشیدی با برپایی جشنی بر روی زمین انجمن زرتشتیان به دست نیرالملک هدایت که وزیر معارف وقت بود، کارگذاشته شد. در این مراسم دینشاه ایرانی رئیس وقت انجمن زرتشتیان ایران بمبئی و رابیندرانات تاگور(شاعر و فیلسوف هندی) و تنی چند از وزرا و بزرگان زرتشتی حضور داشتند.

طرح این مدرسه از جعفرخان معمارباشی است که از اسلوب‌های هخامنشی استفاده کرده است. معماری این اثر همچون کاخ شهربانی و سردر باغ ملی تلفیقی از معماری اروپایی و معماری کهن ایرانی است که به سبک معماری نئو کلاسیک مشهور است. ساختمان بنا شامل سه نمای شمالی، جنوبی و شرقی است که سبک قرینه سازی در هر سه نما به چشم می‌خورد.

از مشاهیر این دبیرستان شامل دانش آموختگان، دبیران، مربیان و مدیران این دبیرستان هستند که در میان آنها می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

 

آتشگاه آدریان:

 بنای معبد آدریان مربوط به دوره قاجار است.

تنها آتشکده شهر تهران است که آتشی است ورهرام، بنای معبد آدریان، آتشکده ای است ۱۰۰ ساله در شهر، که محل نگهداری آتش و عبادتگاه زرتشتیان است،این آتشگاه توسط ارباب کیخسروشاهرخ در سال ۱۲۹۳ خورشیدی در روز ۲۳ مرداد با کمک پول پارسیان هند و زرتشتیان تهران بنا  شده است.کلمه آدریان از دو بخش آذر – ان تشکیل شده که به معنای محل آتش است.

مساحت کل زمین آن حدود ۱۳۰۰ متر و بنای مرکزی ۲۰۶ متر می باشد نمای بیرونی آجری است و ساختمان اصلی با سنگ سفید دکور شده است.

زیارتگاه جز روزهای جمعه هر روز از صبح تا ساعت ۱۳ براز بازدید آزاد است.لزومی ندارد بیاید

مدرسه و آتشکده زرتشتی «فیروز بهرام» روبه‌روی کلیسای ارامنه «حضرت مریم» در سمت چپ خیابان قرار دارد و کمی پائین‌تر، کلیسای «حضرت پطرس» است و در کوچه‌های پشتی هم “کنیسه” حییم یهودیان را می‌توان دید. سی تیر، محله‌ای شکل گرفته از تمدن و فرهنگ ادیان مختلف است که در کنار هم زندگی می‌کنند و بچه‌هایشان در یک مدرسه درس می‌خوانند.

کلیسای حضرت مریم:

این بنا متعلق به دوران پهلوی است، در روز یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۱۷ خورشیدی با جمعی از نمایندگان ارامنه بعد از دعا ساخت آن شروع شد.پلان کلیسا با ابعاد کوچکتری و با تاثیر از معماری کلیساهای سده هفتم تا دهم میلادی طراحی شده و مجموعه ۵۵۰ مترمربع مساحت دارد و نمای آن از سنگ بازالت است.محراب آن به سنت کلیساهای ارامنه به سمت شرق است و نمازخانه با یک گنبد که ۱۲ نورگیر دارد روشن و دکور شده است.

 

کافه نادری:

کافه و هتل نادری نام یکی از کافه‌های قدیمی تهران است. کافه نادری در شرق پل حافظ در خیابان نادری (جمهوری فعلی) واقع شده‌است و هتلی بر روی آن قرار دارد.

در سال ۱۳۰۶ مهاجر ارمنی با نام خاچیک مادیکیانس این کافه را دایر کرد. این کافه سال‌ها پاتوق شاعران، نویسندگان و روشنفکران بوده‌است. در معرفی‌نامه‌ای از این کافه که امروزه در کنار در ورودی آن قرار داده شده آمده‌است که غذاهای فرنگی مانند بیف استروگانف و بیفتک و همچنین کافه گلاسه، شاتو بریان، بستنی‌های فرنگی، قهوه ترک و فرانسه برای اولین بار در این کافه به ایرانیان عرضه شد. مادیکیانس، درست ۸۸ سال پیش هتلی بنا کرد که امروز، کافه آن، کلیشه‌ای‌ترین نوستالژی پاتوق نشین‌های شهر تهران است.

گارسون‌های این کافه-رستوران، ارمنی هستند.

کنسولگری  انگلستان:

سفارت بریتانیا در باغی وسیع به آدرس «شماره ۱۹۸ خیابان فردوسی و اقامت‌گاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران واقع شده‌اند.

در راستای گسترش روابط ایران و بریتانیا، اولین هیئت ثابت نمایندگی بریتانیا در تهران، ابتدا در سال ۱۸۲۱ میلادی (۱۲۰۰ خورشیدی) در باغ الچی در تهران مستقر شد. تقریبا چهل سال بعد شلوغی بیش از اندازه و شرایط نامناسب بهداشتی محل سبب شد تا دولت بریتانیا در پی یافتن محل مناسب‌تری برای این منظور برآید و برای این کار محل واقع در خیابان فردوسی در حومه وسیعی در شمال شهر قدیمی تهران را به قیمت «بیست هزار تومان» خریداری کرد.

نظارت بر احداث بناهای جدید سفارتخانه به معماری انگلیسی به نام جیمز وایلد سپرده شد.

بزرگ‌ترین جشن دیپلماتیک سالانه در این سفارتخانه، جشن مربوط به تولد الیزابت دوم، ملکه بریتانیا و اتحادیه کشورهای همسود است که هرساله در ماه ژوئن برگزار می‌شود.

بست‌نشینی مشروطه‌خواهان در سفارت بریتانیا

یکی از معروف‌ترین وقایع تاریخی مربوط به سفارت «بست‌نشینی» و تحصن در سفارت در ماه‌های ژوئیه و اوت ۱۹۰۶ میلادی (تابستان ۱۲۸۵ خورشیدی) و در طی مبارزات منتهی به انقلاب مشروطه بود. در این زمان بین ۱۲ تا ۱۶هزار نفر از ساکنین تهران و علمای شیعه در محل سفارت بریتانیا «بست‌نشسته» و بدین ترتیب زندگی شهر را مختل نموده و مظفرالدین شاه را به صدور فرمان مشروطه و ایجاد مجلس شورای ملی (۱۴ مرداد ۱۲۸۵) وادار ساختند.

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات