مسیر3تهرانگردی با اتوبوسHop_On Hop_Off » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

مسیر۳تهرانگردی با اتوبوسHop_On Hop_Off

مسیر۳تهرانگردی با اتوبوسHop_On Hop_Off

میدان حسن آباد، ۸ گنبد، قبرستان، موزه ثبت، موزه مقدم

میدان حسن آباد:میدان حسن آباد از ابنیه دوره پهلوی اول است. تا قبل از طرح توسعه تهران چهارراهی کوچک بود.به همین نام منطقه حسن آباد که ناحیه شمال غرب آن روزهای طهران به شمار می آمد یکی از بزرگترین باغ‌های شهر بود. این باغ متعلق به میرزا یوسف آشتیانی بود که استخر بزرگ آن محل کنونی سفارت ایتالیا در خیابان نوفل لوشاتواست. پس از بزرگ شدن طهران باغ بزرگی ایجاد کرد و آن را به نام پسرش حسن، حسن آباد نامگذاری کرد. این وجه تسمیه حسن آباد است. پس از فوت میرزا یوسف آشتیانی ورثه این ملک را تکه تکه کرده به مردم فروختند به صورتی که پس از چندین سال اثری از این باغ باقی نماند و محله مسکونی حسن آباد از دل آن زاده شد.Citysightseeing-R

سبک معماری این میدان کاملاً غربی است و نسبتی با معماری سنتی ایرانی ندارد. میدان حسن آباد به سال ۱۳۰۹ با نام پهلوی در چهارراه حسن آباد سابق به بهره برداری رسید. میدانی دایره شکل به شعاع ۴۵ متر و مساحت حدود ۶۳۵۸ متر.

ساختمان‌های چهار طرف میدان کار قلیچ باقلیان است و مهندس محاسب آن، معمار برجسته ارمنی لئون تادوسیان بوده‌است.

۸ گنبد:

اینجا میدان حسن آباد یا هشت گنبد با سابقه ای بیش از ۸۰ سال است که به سبک معماری کاملا غربی که هیچ نسبتی با معماری سنتی ایرانی ندارد، برپا شده است. تناقض سنت غرب و شرق در این مکان به خوبی دیده می شود.

در گوشه شمالغربی میدان در گذشته قدیمی ترین قبرستان تهران قرار داشت که به نوعی در گوشه شهر بود اما بعدا و از سال ۱۳۱۷ ه.ش آتش نشانی بزرگی جای آن قرار گرفت. قبل از اینکه آتش نشانی شود قبرستان بود و در کنارش یک حمام که می گفتند جن ها در آنجا رفت وآمد دارند.

قبرستان:

 قبرستان معروف حسن آباد سر میرزا کوچک خان جنگلی را دفن کرده بودند. هرچند بعدا به رشت برده شد. از نکات جالب این میدان وجود حمامی در نزدیک قبرستان بود که در نزد عوام شایع بود که محل رفت و آمد اجنه است و به همین دلیل این حمام از رونق افتاد و به دلیل حضور اجنه در آن بعد از مدتی تعطیل شد!

موزه ثبت:

در ایران نیز این رسم قدیمی و از سال ‎ ها پیش مورد اجرا بوده و آثاری که از آرشیوهای سلطنتی ایران در بابل، اکباتان، شوش و دیگر شهرهای ایرانی به دست آمده نشان می ‎ دهد ایرانی ‎ها از همان گذشته های دور به فکر نگهداری اسناد و مدارک هویتی بوده ‏اند. اسناد هویتی هر کشور نشان دهنده فرهنگ و هویت مردم آن کشور ساختمان گنجینه اسناد هویتی مفاخر کشور (موزه ثبت احوال) همزمان با انقراض سلسله قاجار و شروع حکومت پهلوی اول در محله حسن آباد در دو طبقه و به مساحت ۷۸۰ مترمربع  ساخته شد. آنگونه که در سند رسمی ملک به ثبت رسیده، گنجینه اسناد هویتی مفاخر کشور، یک باب عمارت مشتمل بر اندرونی و بیرونی و باغ بنمره سه هزار و یکصد و شصت و دو واقع در طهران ناحیه ۳ حسن آباد خیابان سپه روبروی باستیون انتقالی از صمت الملوک خانم و قمر خانم مبشر و عزت خانم مبشر و احمد میرزا دولتشاهی و محمد علی میرزا دولتشاهی قیم عباس میرزا صغیر بوده که در سال ۱۳۱۳ هجری شمسی به نام اداره احصاییه و سجل احوال ثبت شده است.

موزه مقدم :  پیشینه تاریخی موزه مقدم 

موزه مقدم دانشگاه تهران و درحقیقت خانه مقدم از جمله خانه های مجلل دوران قاجار ـ متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک ـ بوده است. احتساب الملک دارای دو پسر به نام های حسن و محسن بود که جهت ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی فوت کرد. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است. برادر کوچکتر ـ محسن ـ پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی  در سال ۱۳۱۵ ه.ش به وطن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری ـ محل کنونی موزه مقدم ـ ساکن گردیدند.

آنها در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیاء تاریخی و فرهنگی پرداخت.

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات