مسیر5تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

مسیر۵تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off

مسیر۵تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off

چهارراه ولیعصر، تئاتر شهر، پارک دانشجو

چهارراه ولیعصر :

چهار راه ولیعصر که در قبل از انقلاب ۱۳۵۷ “چهارراه پهلوی”و بعد از آن مدت کوتاهی “چهارراه مصدق” نام‌گذاری شد و بسیار مشهود است. واقع شدن در مرکز شهر، وجود مجموعه تئاتر شهر، وجود پارک دانشجو، و تجمع‌های گاه و بیگاهی که در این چهار راه اتفاق می افتد آن را به شهرت رسانیده است.

تئاتر شهر: تئاتر شهر بزرگ‌ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است که در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی و به ریاست فرح پهلوی در تهران ساخته شد.

مجموعه تئاتر شهر در سال ۱۳۴۶ توسط مهندس علی سردارافخمی طراحی شد و ساخت آن پنج سال به طول انجامید.و در مکانی که قبلا کافه شهرداری نامیده می شد. این مجموعه در روز هفتم بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتون چخوف و به کارگردانی آربی اوانسیان و با بازی داریوش فرهنگ، سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، فهیمه راستکار و پرویز پورحسینی به عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر تهران افتتاح شد.

در آغاز تئاتر شهر و اجرای تئاترها زیر سرپرستی سازمان جشن هنر شیراز بود ولی پس از چندی به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران واگذار شد.

بنای زیبای تئاتر شهر به شکل دایره است.

تئاتر شهر هم‌چنین، دارای یک کتابخانه تخصصی هنر است که هنرمندان، متخصصان و دانشجویان تئاتر و هنرجویان کارگاه‌های نجاری و خیاطی از آن استفاده می‌کنند.

مجموعه تئاتر شهر دارای دو سالن دیگر به نام‌های تالار کوچک و تالار شماره دو است

ساختمان‌های مشابه

طرح تئاتر شهر شباهت ظاهری خیره‌کننده‌ای به ساختمان «تالار بکمن» در انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا دارد.

پارک دانشجو :

در همسایگی مجموعه تئاتر شهر قرار گرفته است. این پارک از شمال به خیابان انقلاب، از غرب به خیابان ولیعصر و از شرق به خیابان رازی محدود است.

نام پیشین پارک دانشجو «پارک پهلوی» بوده است که در زمینی به مساحت ۳۲۰۰ متر مربع احداث شده.

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات