مسیر۱2تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

مسیر۱۲تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off

مسیر۱۲تهرانگردی بااتوبوسHop-On Hop-Off

چهارراه گلوبندک: بازار،تکیه دولت، کاخ دادگستری، سبزه میدان             

چهارراه گلوبندک: چهارراه گلوبندک یکی از چهارراه‌های قدیمی تهران و تقاطع خیابان پانزده خرداد و خیابان خیام است بازار تهران واقع است. ایستگاه متروی پانزده خرداد در خط ۱ متروی تهران نیز در این چهارراه قرار دارد.[۱ در حدود ۱۰۰سال قبل شهر تهران بسیار کوچک بود. و اگر محله ای هم تشکیل می شد یک جای جالب با اسمی عجیب بود. مثلاً حکایت نام گلوبندک در بازار کنونی برای خودش جالب است. گلوبندک یا گلوگیر، عبارت بود از چهار راهی که یک راه از جنوب به طرف چاله حصار و خانه مستوفی الممالک که الان آن راه برقرار است منتهی تا دکانهای بازار سقفش برداشته شده است، که حالا هم این راه باقی است با این تفاوت که آن وقت کوچه باریکی بود، و الان بزرگ شده است.

علاوه بر این در نقاط دور و نزدیک بازار، بازارچه‌هایى ساخته شد که محلات مختلف شهر را تغذیه مى‌کرد از جمله بازارچه معیر و قوام‌الدوله که به بازارچه دشوقلو مشهور بودند. از بازار کربلایى عباس على کمرگچی، بازارچه نایب‌السلطنه و … فقط نامى باقى مانده است.

بازارچه مروى از دوره فتحعلى‌شاه و تیمچه صدر اعظم باقى است.

photo_2016-07-23_15-10-20تکیه دولت:

گرچه در مورد تاریخ دقیق ساخت تکیه دولت، نقل قول‌های متفاوتی وجود دارد، اما گفته شده است که تکیه دولت، با فرمان ناصرالدین شاه در سال ۱۲۴۸ خورشیدی برابر با سال ۱۲۸۴ هجری قمری و با مباشرت دوستعلی خان معیرالممالک که در آن زمان سرپرست ضرابخانه شاهی بود، با صرف سرمایه‌ای بالغ بر سیصدهزار تومان در کنار عمارت بادگیر بنا کرد. ساخت این بنا مدت حدود ۵ سال یعنی از ۱۲۸۵ تا حدود ۱۲۹۰ هجری قمری به درازا انجامید.

گفته می‌شود که قصد اولیه ناصرالدین شاه از ساختن این مرکز اختصاص آن به نمایش‌های غیرمذهبی بود زیرا در مسافرتهایش به اروپا با تئاترها و سالن‌های نمایش آنجا آشنا شده و چنین نمایشهایی مورد پسندش واقع شده بود و به همین خاطر بود که به ساختن این نمایشخانه همت گمارد. شباهت معماری این محل با معماری رویال آلبرت هال لندن (بزرگترین سالن تئاتر سلطنتی انگلستان) که توسط مهندسین انگلیسی طراحی و اجرا گردیده بود، سندی بر این مدعاست. با این وجود افرادی که از رویکرد غربی ناصرالدین شاه در ساخت تکیه دولت سخن گفته‌اند، معتقدند که هنوز ساخت آن به اتمام نرسیده بود که این رویکرد، موجی از نارضایتی مردم متدین آن زمان را باعث شدو در نتیجه ناصرالدین شاه آن مرکز را به موسیقی مذهبی به ویژه مراسم روضه‌خوانی و تعزیه گردانی اختصاص داد.

 

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات