محله گردی تهران قدیم عودلاجان شرقي » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

محله گردی تهران قدیم عودلاجان شرقی

محله گردی تهران قدیم

عودلاجان شرقی –   میانی

محله گردی تهران قدیم عودلاجان شرقی – عودلاجان یا اودلاجان از محله‌های قدیمی شهر تهران، پایتخت ایران است. عودلاجان یکی از محلات قدیم تهران است که از غرب به خیابان ناصرخسرو، از شرق به ری، از شمال به امیر کبیر و از جنوب به ۱۵ خرداد محدود است و سه محله اصلی امامزاده یحیی، پامنار و ناصرخسرو را در بر می‌گیرد که از نظر تاریخی، به دلیل وجود بناهای تاریخی متعدد، بسیار غنی است.

این محله واقع در محدودهٔ خیابان‌های پامنار (از غرب)، سیروس (از شرق)، چراغ برق (امیر کبیر) (از شمال) و بوذرجمهری (از جنوب) بوده‌است.که همراه با محله‌های ارگ، دولت، سنگلج، بازار و چالمیدان، تهران عصر ناصری را شکل می‌دادند. عودلاجان قدیم با ۲۶۱۹ خانه و ۱۱۴۶ دکان بزرگ‌ترین محله شهر و مرفه‌نشین بود.

محله عربها در گوشه شمال غربی محله عودلاجان، و کوچه شام بیاتی‌ها در شمال عودلاجان، کوچه خدابنده‌لو در غرب عودلاجان، همگی در محله‌های خوب و به اصطلاح سرآب قراردارند.

شرح برنامه : پیاده روی درمحله های امامزاده یحیی ، میرزا محمود وزیر و بازارچه عودلاجانارائه توضیحات پیرامون معرفی تهران قدیم و کلان محله عودلاجان بازدید و ارائه توضیحات پیرامون سرای کاظمی (مدیریت بافت تاریخی تهران) – حمام نواب (لوکیشن فیلم قیصر) – تیمچه اکبریان مشاهده و ارائه توضیحات پیرامون خانه های قدیمی حسن وثوق – عبداله وثوق – نصیرالدوله – مدرس – مهرانگیز کامبیز مشاهده و ارائه توضیحات پیرامون امامزاده یحیی – مسجد و مدرسه معمارباشی – حسینیه سادات اخوی -تکیه رضا قلی خان و سایر منابع گردشگری در عودلاجان شرقی و میانی 

شرایط برگزاری برنامه :پیاده روی در محله های امامزاده یحیی ، میرزا محمود وزیر و بازارچه عودلاجانصرف نهار در سفره خانه سنتی طهران قدیم

روز مناسب برگزاری : شنبه تا پنجشنبه

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, گردش آفرینان پارس

نظرات