محله گردی تهران قدیم- عمارت مسعودیه » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

محله گردی تهران قدیم- عمارت مسعودیه

محله گردی تهران قدیم – خانه ­ها و بناهای قدیمی

محله گردی تهران قدیم – عمارت مسعودی

 

محله گردی تهران قدیم – عمارت مسعودیه – چند سال قبل خیلی‌ها حتی نامش را نشنیده بودند. تصویر و تصور همیشگی از ساختمان‌های قدیمی و شیشه‌های رنگ به رنگ در عکس‌های یک‌نفره و دسته‌جمعی مردم به سفرهای گهگاه‌شان به اصفهان و شیراز و کاشان و دیگر شهرهای میانۀ نقشۀ ایران منحصر بود. با ذوق‌ترهایی هم بودند که در تهران‌گردی‌هایشان گاهی سر از کاخ‌های شمال شهر در می‌آوردند و در سرسرای سعدآباد و نیاوران رد معماری قدیم را می‌گرفتند و عکسی به یادگار می‌انداختند. آن روز‌ها هنوز خیلی‌ها حتی نام این عمارت را نشنیده بودند. ساختمانی مهجور در میانۀ شهر، پشت میدان پر خاطرۀ بهارستان در خیابان اکباتان که شاید حتی اگر مثل خیلی از رهگذران از جلوی درش رد شده بودند هم نمی‌دانستند پشت این سردر که نام سازمان میراث فرهنگی بر آن نقش بسته، رازهایی از معماری دوران قاجار و خاطراتی ناگفته از ظل‌السلطان قاجار ناگشوده مانده است.

 

عمارت مسعودیه بنایی است مربوط به دوره قاجار که در تهران میدان بهارستان واقع شده است. باغ عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا، ملقب به ظل‌السلطان، فرزند ناصرالدین شاه، در ۱۲۹۵ ق، در زمینی به وسعت حدود ۴۰۰۰ مترمربع، مرکب از بیرونی (دیوان خانه) و اندرونی و دیگر ملحقات بنا شده است.

 

شرح برنامه :

 – ارائه توضیحات پیرامون معرفی تهران قدیم و محله های آن- بازدید و ارائه توضیحات پیرامون تعدادی از خانه ها و بناهای قدیمی تهران از جمله :عمارت مسعودیه (حیاط خلوت – مشیرالملکی – سید جوادی – دیوان خانه – سفره خانه – حوضخانه) – خانه سلطان بیگم – خانه امام جمعه – خانه مقدم – خانه دکتر شقاقی – خانه دکتر چمران- خانه دکتر رجایی – خانه استاد ابوالحسن صبا – خانه قوام – عمارت فخرالدوله – آرامگاه صفی علیشاه – باغ نگارستان – آتشگاه آدریان و کاروانسرای خانات.

شرایط برگزاری برنامه : تعداد خانه ها و بناهای مورد بازدید به روز اجرای برنامه وشریط بازدید برخی از اماکن بستگی دارداستفاده از وسیله نقلیه توریستیمجوز برگزاری تور ، بیمه مسافرتی وپرداخت ورودیه ها

صرف نهار در یک رستوران قدیمی

روز مناسب برگزاری : همه روزه

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, گردش آفرینان پارس

نظرات