خانه مینایی گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

خانه مینایی

خانه مینایی103707816

 

در کوچه های محله منیریه خانه ای شمالیجنوبی پنهان شده است که از یادگاران معمار و ملاک معرف،فرمانفرماست.
اثری فاخر در معماری به حساب می‌آید که روزگاری جزو املاک منیریه، زن کامران میرزا نایب‌السلطنه پسر سوم ناصرالدین شاه بود که پس از فوت کامران میرزا، زمین‌های این محله به عبدالحسین میرزا فرمانفرما نوه سردارعباس‌میرزا، یکی از شاهزاده‌های قاجاری و نخست‌وزیر ایران فروخته شد.
خانه فرمانفرما را باید در تهران، محله منیریه ببینید. جایی که دو سیمرغ و تندیس تاج پادشاه قاجاری بر سر در خانه به چشم می خورد و حیاط بزرگ خانه پر از درختان خرمالو و شاتوت و انجیر است.
خانه فرمانفرما که به خانه مینایی هم معروف است پنج سال پیش در فهرست میراث فرهنگی تهران به ثبت رسید اما با بی مهری مسئولان میراث فرهنگی مدتی قبل از این فهرست بیرون آمد تا در مسیر تخریب جدی قرار بگیرد.
این خانه بیش از ۱۰۰ سال پیش، با ۴۸۰ مترمربع مساحت توسط شانزدهمین پسر عباس‌میرزا ولیعهد، ساخته شد‌ و بعد از چند بار دست‌به‌دست شدن، فرهاد مینایی در سال ۱۳۴۵ آن را از تقی‌رضا، یکی از قصاب‌های معروف تهران، به قیمت ۱۴۰هزار تومان خرید.
این خانه دو طبقه دارد که در هر کدام از طبقات آن پنج اتاق ساخته شده است که به هم راه دارند و در واقع تو در تو هستند. در بعضی از اتاق ها شومینه می بینید و تزئینات همه آنها مقرنس کاری های ظریفی است که در برخی قسمت ها تخریب شده اند
در این خانه قاجاری نشانه های معماری قدیم ایران را می توانید ببینید؛ از آب انبار و اتاق های زمستانه و تابستانه گرفته تا طاقچه، آینه کاری و حوض قدیمی که همه آنها هنوز توسط ورثه فرمانفرما مورد استفاده قرار دارند.
خانه مینایی دو در ورودی دارد که یکی برای رفت و آمد اهالی خانه استفاده می شود و دیگری برای عبور وسایل نقلیه و پارک ماشین در حیاط خانه. خانه مینایی ها بین دو کوچه قرار دارد. به همین دلیل هم از در شمالی و هم از در جنوبی می توانید وارد خانه شوید. اما ورودی اصلی خانه از سمت جنوب است که قسمت تابستان نشین خانه هم به حساب می آید و حیاط و حوض زیبایی دارد. اما در ورودی شمالی خانه که زمستان نشین به حساب می آید، حیاط و حوض کوچک تری ساخته شده است.

خانه فرمانفرما، در سال های نه چندان دور میزبان نوحه خوانی ها و مراسم مذهبی محله منیریه بوده که مردم تمام کوچه های اطراف عزاداری محرم و دهه عاشورایشان را در این خانه برگزار می کردند.
خانه فرمانفرما-خانه مینایی- سوم خرداد سال ۱۳۸۶ به شماره ۱۹۱۶۸ ثبت ملی شد و کارشناسان و مسوولان میراث فرهنگی وقت برای جلوگیری از تهدیدهای بساز و بفروش های منطقه به صورت ضمنی قول دادند که این خانه را خریداری خواهند کرد.

دسته بندی ها:   گردش آفرینان پارس

نظرات

ارسال دیدگاه برای این بخش بسته شده است