خانه موزه شهید دکتر چمران گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

خانه موزه شهید دکتر چمران

خانه شهید چمران

خانه شهید چمران

خانه موزه شهید دکتر چمران

مصطفی چمران در اسفند ۱۳۱۱ در شهر قم دیده به جهان گشود اما از یک سالگی در تهران بزرگ شد. اجداد پدری او از ایل شاهسون و از گذشته در منطقه چمرون (محلی بین ساوه و طالقان)ساکن بوده اند.چمران دوران کودکی را در جنوب تهران یعنی چهارراه سیروس _سر پولک در محله عودلاجان سپری کرد.

۱ تحصیلات ابتدایی را در مدرسه انتصاریه در پامنار و دبیرستان را در دارالفنون در ناصر خسرو و البرز در چهار راه کالج گذراند.

۲ بدلیل اینکه خانواده چمران اصلا ساوه هستند به دنبال نام فامیلی چمران عنوان ساوه ای نیز می آید.

۳ چمران درباره شروع فعالیت های سیاسی اش در دوران نوجوانی چنین می گوید:از سن پانزده سالگی در انجمن اسلامی دانش آموزان شرکت داشتم که در همانجا با آیت الله طالقانی و دکتر سحابی و مهندس بازرگان برخورد و آشنایی داشتم و در مسجد هدایت یکی از شاگردان پر و پا قرص آیت الله طالقانی بودم و تفسیر او را ازآن سال تا وقتی به خارج رفتم گوش می دادم.

۴چمران در رشته الکترونیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد. وی از اولین اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بود این مقارن بود با دوران کودتا که وی در مبارزات سیاسی مردمی آن روزگار و همه تظاهرات علیه رژیم شاه حضور فعال می یافت.

بعد از کودتای ۲۸ مرداد و تشکیل نهضت مقاومت ملی توسط جمعی از مردان دین وسیاست او نماینده دانشکده فنی در آن نهضت بود.

نمایی دیوار خانه شهید چمران

نمایی دیوار خانه شهید چمران

۵ دکتر چمران در کنار تحصیل علم ودانش در مبارزلت سیاسی دکتر مصدق از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت نفت شرکت داشت و از عناصر پر تلاش در پاسداری از نهضت ملی ایران در کشمکش های این دوره بود. دکتر چمران در هیچ مقطع زمانی از تحصیل دور نماند و همیشه در کنار همه فعالیت ها تحصیل علم را از مهمترین کارهای خود میدانست. به گفته وی ((در سال ۱۳۳۷ از دانشگاه فنی فارغ التحصیل شدم و یکسال در آنجا تدریس کردم و پس از یکسال به آمریکا رفتم ودر تگزاس دوره فوق لیسانس خودم را در رشته برق یکساله تمام کردم و بعد به کالیفرنیا به دانشگاه برکلی رفتم. من در لابراتوار بزرگ دانشکده برق برکلی کار کردم و دکترای خود را سه ساله تمام کردم ودر سال ۱۹۶۲ فارغ التحصیل شدم.

۷ ۶در بهار ۱۳۴۱ نهضت آزادی ایران در خارج از کشور توسط ۵ نفر که عبارت بودند از دکتر علی شریعتی و پرویز امین در فرانسه دکتر چمران، صادق قطب زاده و ابراهیم ایزدی در آمریکا تشکیل گردید.

۸ پس از یک دوره طولانی مبارزه سیاسی ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۲ چمران مبارزه صرف سیاسی را کافی نمی دید و در این مرحله به همراه چند تن از دوستان وارد مصر می شود ودر آنجا آموزشهای نظامی می بیند.

۹در ویژه نامه نهضت آزادی این حزب دلیل خروج از مصر را شرح می دهد ((سیاست مصر در منطقه شدیدا یک سیاست ناسیو نالیستی و ضد ایرانی بود.این سیاست برای ما قابل قبول نبود))

۱۰٫ چمران علت خروج از مصر و ورود به لبنان را اعتراض به عملکرد عبد الناصر می داند. در سال ۱۳۴۶ چمران به همراه دوستانش از مصر به آمریکا می رود وسپس تصمیم می گیرد که برای مبارزه به لبنان برود. زیرا در آن زمان نیاز به پایگاهی برای تداوم مبارزه سیاسی احساس می شد.با پیروزی انقلاب شکوهمند ۱۳۵۷ دکتر چمران همراه با شماری از جنگندگان به ایران آمد و با آنکه قصد ماندن در ایران را نداشت به توصیه رهبر انقلاب در وطنش ماندگار شد.در اوایل پیروزی انقلاب به تربیت اولین گروه از پاسداران انقلاب در سعد آباد پرداخت.چمران در انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی از تهران به نمایندگی انتخاب شد.با آغاز جنگ تحمیلی ایران وعراق به جبهه جنگ عزیمت نمود.در سال ۱۳۵۹ چمران در اثنای نبردی متهورانه که برای آزادی سوسنگرد در گرفته بود مجروح گردید .وی مجددا در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ هنگام معرفی و توجیه فر مانده جدید محور دهلاویه بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید.

هم اکنون خانه موزه دکتر چمران به عنوان خانه پدری و محل پرورش آن شهید بزرگوار توسط شهرداری تهران باز سازی شده و چند سالی است در راستای توسعه فرهنگ ایثار و شهادت فعالیت می کند .بر اساس منزل پدری شهید چمران از حدود سال ۱۳۳۰ محل سکونت خانواده ی پدری اش بوده و از سال ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۷ که وی برای تحصیل به خارج از کشور عزیمت کردمحل سکونت خانواده اش است.این بنا با مساحتی بالغ بر ۲۴۴ متر به عنوان نمونه ای از معماری اواخر دوره قاجار واقع در محله چاله میدان پس از خریداری شرکت توسعه فضاها ی فرهنگی شهر تهران از ورثه مرحوم حسین چمران (پدر دکتر چمران) به خانه موزه تبدیل شد. افتتاح و تبدیل به موزه شهید دکتر چمران شد. منزل پدری شهید چمران واقع در بازار تهران، چهارراه سیروس از حدود سال ۱۳۳۰ محل سکونت خانواده بود. 

این خانه از خانه هی قاجاری با حیاط مرکزی ایست که با اتاقها به وجود امده است.

خانه ای با صفا و صمیمی با مطبخ و سرویس خارج از محل اقامت. در این موزه عکی هاس ایشان و کارهایشان را بنا به تاریخ مرتب کردند که با ملاقات این موزه درک درست تر و ملموس تری از شخصیت بزرگ یشان خواهید داشت.

 

دسته بندی ها:   تهران گردی, تهران گردی تاریخی فرهنگی, تهران گردی سواره

نظرات