حوضخانه گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

حوضخانه

حوضخانه

حوض خانه

حوض خانه (صاحبقرانیه )

 

طبقه زیرین این کاخ حوض خانه نام دارد که در زمان ناصرالدین شاه، ورودی حرمسرایش بوده و در کنار صاحبقرانیه ساختمانی با ۴۰ اتاق قرار داشته که حرمسرای شاه بوده که آن ساختمان به دستور رضا شاه پهلوی تخریب شد. حوض خانه در زمان محمدرضاشاه به محل برگزاری جشن‌های غیررسمی پهلوی تبدیل شد. حوض در وسط بنا قرار دارد و اطراف آن را مبلمان فراگرفته است. یک جار و چند تابلوی نقاشی، از جمله تابلوی حوضخانه صاحبقرانیه اثر کمال‌الملک در این فضا به چشم می‌خورد. سقفهای چوبی منقوش این بخش، متعلق به قرن ۱۳ هـ. ش. بوده و از شیراز آورده شدند. حوضخانه به لحاظ معماری و تزئیناتی چون گچ‌بری ها، ارسیهای فاخر و آثار موجود در آن، بعد از تالار آیینه از زیباترین بخشهای کاخ است.
پس از ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه تغییراتی در ساختمان ایجاد و قسمتی از حرمسرا را خراب کرد. فرمان مشروطیت نیز در حیاط کاخ صاحبقرانیه، توسط او امضا گردید.
در دوران رضا شاه این کاخ برای برگزاری مراسم ازدواج محمدرضا پهلوی و فوزیه بازسازی می‌شود، اما به علت سرمای شدید آن سال مراسم در مکان دیگری برگزار می‌گردد.
گلدان چینی زمینه آبی نقش‌برجسته هدیه کشور چین به پهلوی اول، ظرف فلزی آبی لاجوردی شامل میناکاری روی نقره و ظرف فلزی میناکاری اثر هنرمند فرانسوی پیر لوکلر از جمله آثاری هستند که برای نمایش به موزه حوضخانه منتقل شده‌اند.
بافته کتیبه‌دوزی قاجاری که شامل دوخت‌های مختلفی همچون سرمه‌دوزی، گلابتون‌دوزی، پولک‌دوزی و منجوق‌دوزی بوده و در حاشیه آن اسامی الله، محمد(ص)، علی(ع)، حسن(ع)، حسین(ع) و فاطمه(س) به چشم می‌خورد و متن اصلی اثر شامل اسب و سوار در مرکز است، از جمله آثاری هستند که در موزه حوضخانه در معرض نمایش قرار گرفته است.
همچنین تابلوهای عکس و تصاویر قاجاری مربوط به عزاداری ایام محرم که در دوره قاجار در کاخ صاحبقرانیه انجام می‌شده و متعلق به سال‌های ۱۳۱۲ و ۱۳۱۳ هجری قمری هستند، در ضلع غربی موزه حوضخانه تا پایان ماه صفر به نمایش عموم گذاشته شده‌اند.
علاقه‌مندان برای بازدید از مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران می‌توانند همه روزه از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۶ به این مجموعه واقع در تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران) مراجعه کنند. کاخ موزه‌های این مجموعه به استثنای روزهای پنجشنبه و جمعه، یک روز در هفته به صورت گردشی تعطیل است.

دسته بندی ها:   تهران گردی, تهران گردی پیاده, تهران گردی سواره

نظرات