حمام نواب گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

حمام نواب

فروشگاه حمام نواب

فروشگاه حمام نواب

حمام نواب

آدرس حمام نواب (خانه صنایع دستی و هنر) :

که در تاریخ ۲۴ مرداد ماه سال ۱۳۸۵ با شماره ثبت ۱۶۲۲۵در فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

حمام نواب بنای تاریخی حمام نواب که معماری آن به دوره صفویه تعلق دارد، توسط زنانی به نام‌های سارا سلطان خاتون و سارا هاجرخاتون که دختران فردی به نام نواب بودند ساخته شده استو آنها مالکان این بنا بوده‌اند . محل قرار گیری ان در نزدیکی میدان باغ پسته بک و بلا فاصله بعد از بازارچه امامزاده یحیی رفت و امد واستفاده را برای اهالی محل بسیار راحت می کرد.

از ویژگیهای حمام نواب این است که این بنا برای جلوگیری از اتلاف گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ها به جهت استحمام پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است.

در این بنا پس از مرمت از سیمان نیز جهت حفظ آن استفاده شده است. حمام نواب دارای بخشهایی چون هشتی، سربینه، تنظیف گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون است. این بخش‌ها در دوره‌های قبل از مرمت بسیار زیاد بوده که در حال حاضر بر اثر مرمت‌های متوالی برای حفظ آن به مرور زمان از بین رفته است. چیزی که در معماری این بنا مشهود و قابل ستایش است کاربندی و وجود آهک بر روی سطح بنا بسیار محدود بوده که حاکی از وجود تزیینات قابل توجه در آن بوده است و نشان از ذوق و استعداد هنری معمار آن دارد. این حمام دارای کتیبه کاشی‌کاری شده بوده که متأسفانه در چند سال گذشته به سرقت رفته است.این بنا در دوره پهلوی مورد استفاده درباریان قرار داشته است و از آن برای فیلم قیصر نیز استفاده شده است. این بنا سال‌های ۸۵ تا ۸۸ توسط شهرداری منطقه۱۲ مورد مرمت و احیا و بازسازی قرار گرفت. ‏در حال حاضر این بنا در حال تبدیل و تجهیز شدن به مرکزی جهت گردشگری فرهنگی و تاریخی است.

همچنین این حمام را به اسم های مختلف مردم محل می شناختند مثل: حمام بازارچه ، حمام قیصر

دسته بندی ها:   تهران گردی, تهران گردی پیاده, تهران گردی سواره

نظرات