تهرانگردی در پادگان عشرت آباد » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

تهرانگردی در پادگان عشرت آباد

پادگان عشرت آباد3تهرانگردی در پادگان عشرت آباد

تهرانگردی در پادگان عشرت آباد –  قصر عشرت‌آباد در سال ۱۲۹۱ قمرى به دستور ناصرالدین‌شاه در محل عشرت‌آباد، در شمال شرقى تهران و بیرون دروازهٔ شمیران ساخته شد. ساختمان کلاه‌فرنگى پادگان عشرت‌آباد به صورت برجى زیبا و چهار طبقه است که داراى نمادهایى موزون است. پوشش سقف آخرین طبقهٔ آن شیروانى است. طبقهٔ سوم این ساختمان داراى شاه‌نشین، آیینه‌کارى و مقرنس است. ساختمان این کلاه‌فرنگى از نمونه‌هاى جالب معمارى دوران قاجار به شمار مى‌رود.

طبق تواریخ موجود به سال ۱۲۹۱ه.ق به امر ناصرالدین‌ شاه بنای عشرت‌آباد نهاده شد. این بنا بیرون شهر و بیرون از حصار ناصری ساخته شد. ناصرالدین ‌شاه که علاقه خاصی به شکار و بیابانگردی و کوهگردی داشت در حومه طهران آن روز بناهای متعددی داشت که خودش را از طهران‌نشینی و شهرنشینی خلاص می‌کرد و به زبان امروزی دور کاری می‌کرد!

ساختمان طبقاتی عشرت‌آباد یکی از دستاوردهای سفر اول فرنگ شاه است. تا آن روز تهران کمتر ساختمان چند طبقه دیده بود. چیزی که در فرنگ زیاد به چشم می‌خورد. در واقع شاه با بنای این عمارت از بالای کلاه‌فرنگی آن به کل طهران نظاره می‌کرد. شاید بتوان گفت اولین برج‌ساز طهران هم ناصرالدین ‌شاه بود!

باغ این کاخ یعنی عشرت‌آباد ریشه در دوره فتحعلی ‌شاه داشت، ولی آبادیش به دوره ناصری می‌رسد. خوبی این باغ این بود که در کنار راه مهم شمیران قرار داشت. و پس از دروازه‌ شمیران اولین آبادی این جاده مهم به ییلاق شمال طهران بود. بر همین اساس شاه جهت استراحت آن را ایجاد کرد.

 

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات