تهرانگردی در موزه عبرت » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

تهرانگردی در موزه عبرت

تهرانگردی در موزه عبرت

تهرانگردی در موزه عبرت –  موزه‌ی عبرت یا همان شکنجه‌گاه ساواک در زمان شاه پذیرای ۱۰ هزار مبارز در طول ۷ سال فعالیت خود بود. ۱۰۰۰ نفر از آنان زنان و دختران عمدتا جوان بودند که تن به شکنجه‌ی بازجوها سپردند. نام ۱۱۸ نفر از این زنان با عکس در راهرو زندان درج شده است.

موزه عبرت2عملیات اجرایی زندان کمیته مشترک ساواک در سال ۱۳۱۱ به دستور رضا پهلوی (پهلوی اول) و با نظارت و طراحی آلمانی ها آغاز گردید و در سال ۱۳۱۶ به کاربری زندان و به نام توقیف خانه به بهره برداری رسید. پس از سال­ها در بهمن ماه ۱۳۵۰ در اجرای دستور محمدرضا شاه کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک در محل موقت اطلاعات شهربانی تشکیل شد. با انحلال دو کمیته ساواک که در اوین مستقر بود و با تشکیل کمیته مشترک کلیه سرنخ های عملیاتی در اختیار این کمیته قرار گرفت و کلیه مأمورین دو کمیته قبلی ساواک مأمور به خدمت در این مکان شدند. اوایل خرداد ۱۳۵۲ با اوج گیری مبارزات مردم و گروه­ها, ساختار کمیته مشترک، تجدید و توسعه یافت و با اصلاحاتی به تصویب شاه رسید. از اوایل همان سال این محل مهم­ترین محل بازداشت, شکنجه و تخلیه اطلاعاتی انقلابیون؛ به ویژه انقلابیون مسلمان بود. به گفته ساواک و با مراجعه به اسناد تاریخی موجود، در سال های ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۷ هزاران نفر از مبارزین و انقلابیون(زن ومرد) در عملیات­های کمیته مشترک، دستگیر و بازداشت شدند. این کمیته محل استقرار خشن ترین, بی عاطفه ترین و عقده ای ترین شکنجه گران رژیم شاه بود؛ گو این­که هیچ بویی از انسانیت نبرده بودند و سبوعیت و وحشی گری آن­ها در تمامی اعمال و رفتارشان موج می­زد.

مرور تاریخ و گذشته­ها، برای عبرت­گیری و ساختن آینده­ی بهتر مؤثر است. همچنان که قرآن شریف می فرماید: (فَاعْتَبِرُوا یا أولِی اْلأبْصارِ). نام­گذاری مجموعه­ی به جای مانده از تشکیلات یاد شده به نام موزه عبرت برگرفته از این آموزه­ی قرآنی است.

از اولین کارهای رضاخان (پهلوی اول) در سال ۱۳۰۴ که به وسیله انگلیسی­ها قدرت را در ایران به دست گرفت، مأمور ساختن شخصی به نام مارکف روسی برای ساخت زندان بود. وی که در امور معماری و نظامی تبحر داشت، پس از بررسی­های مختلف در کشور؛ به ویژه تهران، پیشنهاد تبدیل قصر قجر به محبس قصر قجر را داد. مارکف با انجام تغییرات معماری بر روی قصر قجر در سال ۱۳۰۸، زندان قصر را راه­اندازی و افتتاح نمود؛ بدین ترتیب از جمله اولین اقدام­های رضاخان پس از رسیدن به قدرت پادشاهی تأسیس زندان و شکنجه گاه برای زندانیان سیاسی و مبارزان بود. زمان ریاست رکن­الدین مختاری (آخرین رییس شهربانی رژیم رضاخانی) بسیاری از مبارزان مسلمان اعدام، یا با آمپول­ هوای پزشک احمدی به شهادت رسیدند.

موزه عبرت مطابق استانداردهای روز دنیا تأسیس شده است. با استفاده از ابزار هنری سعی شد تا تصاویر بازسازی گردد. اتاق افسر نگهبان, اتاق شکنجه, سلول­ها و تندیس­ها، نمای واقعی زندان است. تعدادی از گروه­های هنری مشغول کار هستند. به گفته­ی کارشناسان برخی از کارها برتر از مدل­های موزه مادام توسه لندن است.

موزه عبرت از نظر فنون موزه­داری در ردیف برترین­های جهان قرار داد. در پی فراخوان موزه عبرت، زندانی­های قصر، یا اوین وسایل یادگاری دوره زندان را ارسال نمودند. یکی از کاردستی­های جالب، گلدان کوچکی است که خانم طاهره سجادی همسر مهدی غیوران از خمیرنان در زندان ساخته است. این گلدان هم اکنون در موزه عبرت نگه­داری می­شود. بسیار ظریف, زیبا و شگفت انگیز است. رنگ آمیزی این گلدان زیبا با استفاده از قرص­های بهداری زندان ساواک انجام گرفته است. گل رز روی کوزه با قرص­های آسپیرین رنگ­آمیزی شده است و از دوده بخاری های نفتی که روی دیوار سلول­ها نشسته بود، رنگ سیاه مورد نیاز در این کاردستی تهیه گردید. بخشی از دیدنی­های موزه عبرت به وسایل جاسوسی رژیم شاه اختصاص دارد.

 

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات