تهرانگردی در دژ رشکان » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

تهرانگردی در دژ رشکان

دژرشکان2

تهرانگردی در دژ رشکان

تهرانگردی در دژ رشکان – در ادامه معرفی جاذبه های دیدنی شهر تهران برای گشت و گذار و تفریح یکروزه اینبار دژ رشکان را به شما خوانندگان عزیز معرفی می کنیم.دژ رشکان در نزدیکی صفائیه (محله) شهر ری و تپه چشمه علی قرار دارد. این دژ با ساختاری متشکل از لاشه سنگ و ساروج، متعلق به دوره اشکانیان است‌. این دژ گذشته با انتساب به فخرالدوله ابن رکن الدوله دیلمی، فخرآباد نامیده می‌شد.دژ ۲۳۰۰ ساله رشکان یادگار روزگار فرمانروایی اشکانیان و به دنبال آن حکمرانی ساسانی بر ایران است.دژ رشکان در چهارراه خط آهن منطقه شهر ری و بر بالای کوهی استوار است و در زمره دژهای محافظ هسته نخستین راگا یا ری در چهار سوی شهر، به شمار می آید. دژ رشکان در دوره دیلمیان توسط فخرالدوله پسر رکن الدوله دیلمی‌ بازسازی و مورد استفاده مجدد قرار گرفت، از همین روی آن را دژ فخر آباد نیز می نامند.
نام دژ رشکان برگرفته از کلمه”ارشک”به معنی خرس و نام بنیانگذار سلسله پادشاهی اشکانیان است که دیگر پادشاهان این سلسله به احترام و افتخار کلمه ارشک یا اشک را به نام خود اضافه می‌کردند.
این روزها می توانیم دیوارها و کنگره های دژ رشکان را از اتوبان امام علی نیز مشاهده کنیم.
فخرالدوله این دژ را که در جریان فتح ری به دست مسلمانان ویران شده بود، مرمت کرد. در این قلعه کاخ‌ها، اموالی گران‌بها و اسلحه خانه‌هایی وجود داشت‌. بخش‌های اصلی قلعه تا زمان قاجار نیز بر جا بود، اما امروزه قسمت اعظم آن تخریب شده است‌.

دسته بندی ها:   تهران گردی

نظرات