باغ موزه مینیاتور گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور

دانش آموزان عزیز اگر شما از جمله دانش پژوهانی هستید که به تحقیق و بررسی در زمینه تاریخچه فرهنگ و هنر کشور عزیزمان ایران علاقمندید، اگر از انجام پروژه های معماری در فضای سبز لذت می برید، از باغ موزه مینیاتور تهران بازدید نمایید.

شهرداری تهران با همت سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران در سال ۱۳۹۱ با هدف حفظ و شناساندن میراث گذشتگان به نسل امروز و فردا، اقدام به طراحی و ساخت باغ موزه مینیاتوری نمود. این باغ موزه با مساحتی بالغ بر سه هکتار یکی از باغ ‌های ایرانی با ۱۲ ماکت اثر ثبت شده در فهرست یونسکو است که در محدوده شهرداری منطقه ۸ تهران واقع شده است.

ساخت ماکت‌های مینیاتوری فضای باز برای اولین بار در کشورمان و با همت هنرمندان ایرانی به انجام رسیده است. در ساخت این ماکت ها از آخرین روش های جهانی نقشه برداری سه بعدی استفاده شده که با تلفیق روش های ماشینی و دستی به اجرا درآمده است. پیش از این، تکنولوژی ساخت این گونه ماکت ها در انحصار چند کشور غربی بود و آخرین پارک مینیاتور در شهر استانبول کشور ترکیه با مشارکت مهندسین غربی احداث گردیده است.

بوستان مینیاتوری تهران متناسب با ابعاد اصلی باغ ‌های ایرانی و با استانداردهای پارک مینیاتوری طراحی شده و ماکت ها با توجه به جهات جغرافیایی بناها در محیط اصلی خود استقرار یافته ‌اند. ۱۲ اثر از آثار تاریخی ایران که در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده اند با مقیاس یک بیست و پنجم اندازه واقعی در بوستان استقرار یافته اند.
در حال حاضر ماکت های طراحی شده و استقرار یافته در باغ موزه مینیاتوری شامل تخت جمشید، چغازنبیل، میدان امام ره (نقش جهان) اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر می باشد. در فاز دوم طرح توسعه این باغ، ماکت های مینیاتوری گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و بوستان دستکند میمند کرمان و دیگر باغ های ۹ گانه ایرانی اجرا خواهند گردید.
یکی از عوامل منحصر به فرد بودن این باغ موزه تلفیق نمادهای تاریخی کشور با فضای سبز به سبک باغ ایرانی است. گفتنی است فضای سبز این مجموعه شامل ۷۰ درصد گیاهان همیشه سبز و ۳۰ درصد خزان پذیر می باشند. که از انواع آن ها می توان به چنار، ماگنولیای سبز، بلوط خزان شونده، میخک هندی ابلق، افرای چینی، مورد پیوندی، گوجه گل، سنجد همیشه سبز، یاس هلندی، ژینکگو، سدروس و کاج اشاره کرد
بوستان مینیاتور مصداق توجه به محیط زیست و در عین حال مسایل فرهنگی و تاریخی است. تأسیسات الکتریکی و روشنایی بوستان تلفیقی از پایه چراغ‌های خورشیدی و پایه چراغ‌های متصل به برق شهری است و از لامپ‌های کم مصرف استفاده شده است.

در این بوستان ساختمانی به مساحت ۷۵۰ متر مربع جهت نمایشگاه دایمی میراث فرهنگی ایجاد شده است. هم چنین جهت رفاه حال بازدید کنندگان امکاناتی چون پارکینگ، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی و چایخانه نیز در نظر گرفته شده است.

باغ موزه مینیاتور فرصتی مناسب برای آشنایی پژوهشگران، شهروندان و جهانگردان با میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان است.شما می توانید جهت بازدید از این مجموعه، همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۶ عصر به آدرس: خیابان جانبازان غربی، نبش اتوبان امام علی (ع) مراجعه نموده و جهت هماهنگی

پیشینه

یکی از نکات مهمی که سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران در طراحی بوستان ها مد نظر قرار داده توجه به عناصر بومی وفرهنگی کشورمان و ساخت بوستان هایی است که علاوه برالزامات و امکانات زیست محیطی واجد رویکرد فرهنگی شاخص نیز باشند.
در همین راستا و با عنایت به لزوم آشنا نمودن شهروندان با میراث فرهنگی کشورمان سازمان پارکها اقدام به مطالعه، طراحی و احداث اولین بوستان مینیاتور شهر تهران در محدوده شهرداری منطقه ۸ نمود که ماکتهای ۱۲ اثر ثبت شده در فهرست یونسکو در آن جانمایی گردیده است.
ساخت ماکتهای مینیاتوری فضای باز اولین بار در کشورمان به انجام رسیده است. پیش از این، تکنولوژی ساخت این گونه ماکتها در انحصار چند کشور غربی بود وآخرین پارک مینیاتور در شهر استانبول کشور ترکیه با مشارکت غربی ها احداث گردیده است.
سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران در سال ۱۳۹۱ با چاپ فراخوان اقدام به شناسایی تعیین صلاحیت سازندگان ایرانی نمود و با توفیقات الهی کار ساخت ماکتهای بوستان باغ موزه مینیاتور به هنرمندان ایرانی واگذار گردید.
 
ویژگیهای طراحی بوستان
ابعاد اصلی طراحی بوستان باغ مینیاتور از روح هندسی باغهای ایرانی در ترکیب با استانداردهای پارک مینیاتوری الهام گرفته است که ماکتها در غالب ویژگیهای شکل طبیعی زمین و نواحی جغرافیایی که آثار انتخاب شده در آنها مستقر میباشند و با توجه به جهات جغرافیایی بناها در محیط اصلی خود استقرار یافته اند، در فاز اول ماکت مینیاتوری، ۱۲ اثر تاریخی زیر که هم اکنون در فهرست آثار جهانی ثبت شده اند با مقیاس یک بیست و پنجم اندازه واقعی در بوستان استقرار یافته اند:
تخت جمشید، چغازنبیل، میدان امام ره (نقش جهان) اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر

شایان ذکر است که در فاز دوم توسعه، ماکتهای مینیاتوری گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و بوستان دستکند میمند کرمان و دیگر باغهای ۹ گانه ایرانی اجراء خواهند گردید.

ورودی ها
 
ورودی پیاده در بوستان مینیاتوری جنب بوستان تمدن(گلبرگ) احداث گردیده است، همچنین یک ورودی سواره جهت سرویس اضطراری از خیابان کرمان برای مجموعه پیش بینی شده است.
فضای سبز
در ردیف دو طرف معابر بوستان از گونه های لیکوستروم پیوندی و مورد پیوندی استفاده شده که فرم درختی دارد، حدود ۷۰ درصد گیاهان استفاده شده همیشه سبز و ۳۰ درصد آنها خزان پذیر می باشند. انواع گیاهان غالب کاشته شده شامل گونه های زیر می باشد:
چنار، ماگنولیای سبز، بلوط خزان شونده، میخک هندی ابلق، افرای چینی، مورد پیوندی، گوجه گل، سنجد همیشه سبز، یاس هلندی(لیکوستروم پیوندی)، ژینکگو، سدروس،کاج موگو و …
سیستم آبیاری بوستان
 
شامل یک مخزن ۶۰۰ متر مکعبی جهت ذخیره آب و یک ایستگاه پمپاژ دور متغیر جهت صرفه جویی در مصرف آب و برق میباشد.
ابنیه و امکانات بوستان
-تاسیسات الکتریکی ( لفیقی از پایه چراغهای خورشیدی (سولار) و پایه چراغهای متصل به برق شرقی با استفاده از لامپهای ال ای دی و کم مصرف)
-طراحی و اجرای مبلمان بوستان شامل: نیمکت، آبخوری، نرده، تابلوهای هدایتگر، کتیبه های بوستان مینیاتور
-ساختمان گالری به مساحت ۷۵۰ متر مربع جهت ایجاد نمایشگاه دائمی میراث فرهنگی
– پارکینگ (درمجاورت بوستان، احداث پارکینگ طبقاتی در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد)- کتابخانه- فروشگاه محصولات فرهنگی- چایخانه- مونیتورینگ- سرویس بهداشتی- مجموعه ورودی شامل نگهبانی

دسته بندی ها:   گردش آفرینان پارس

نظرات