بازديد و شناسايي مسير هاي گردشگري منطقه١٥ » گردش آفرینان پارس گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

بازدید و شناسایی مسیر های گردشگری منطقه١۵

بازدید و شناسایی مسیر های گردشگری منطقه١۵

 

بازدید و شناسایی مسیر های گردشگری منطقه١۵ – با تاخیر ١ ساعته برای بازدید و شناسایی مسیر های گردشگری منطقه١۵ (خاوران) تهران از معاونت اجتماعی همراه خانم کریمی و خانم نیکخواه روانه شدیم اول به زیارت امامزاده اهل ابن علی رفتیم و پس از ان به زیارت بارگاه قدیمی و با صفای سیده ملک خاتون رفتیم که به درستی ارزش دیدن داشت و فضای بسیار باصفارو عرفانی بر قرار بود. گفته میشه که در نقطه از ضریح یک کشش خاص وجود دارد که در جهت عقربه های ساعت ۴۵ درجه بعد از ١٠ دقیقه و بدون اینکه حرکتی صورت بگیرد کاملا می چرخید. من امتحان نکردم اما از چند نفراین را شنیدم(با باورهای مختلف).
به مجموعه پاکهای پامچال و ازادگان رفتیم که مجموعه بسیار بسیار بزرگ زیبا و سبز است که شهرداری بسیار هزینه کرده و فضای خوبی برای خانواده ها اماده کرده است. پس از گذر از پل که روی کانال کشیده شده است به پارک ازادگان رسیدیم در مرکز ان یک عمارت اربابی وجود دارد که متعلق به اواخر قاجار واوایل دوره پهلوی است. که امروز به کتابخانه یادیار تبدیل شده است. فضای عالی بسیار خنک با منظره یگانه وجود دارد با کانال کشی های ویژه ان دوره و حوض های زیبا در داخل و خارج.
بعد از ان وارد جاده خاوران به سمت مشهد شدیم و با استفاده از دور برگردان ابتدا از ارامستان ارامنه دیدن کردیم.بسیار زیبا،جذاب و بزرگ بود و همانطور که می دانیداز بقایای قبرستان بزرگ مسگر اباد هست که تمامی قوم ها و ادیان کنارهم و در بخش بندی های مشخص دفن می شدند. که بخش ارامنه کوچکتر شده است و کنار انها بخشص زیادی خالی مانده که تغییر کاربری شده است و بعد از ان قبرستان بهایی ها بوده که تبدیل به فرهنگسرای خاوران شده است و دیوار به دیوار ان بهشتیه کلیمی هاست که از قبل کوچکتر شده و بخشی از زمین خود را به صورت ماعوض به پردیس تئاتر داده اند.
در ارامستان ارامنه از بخش شهداء سقوط هواپیمای مسافربری و بخش های قدیمی به صورت ویژه دیدن کردیم که بسیارجالب ساخته و ارایش شده است.
در منطقه ١۵ ودرکنار معدن یک اتشگاه وجود دارد که دربخش نظامی متعلق به سپاه
قرار گرفته و دسترسی ان ممکن نیست و هماهنگی هم برای بازدید صورت نگرفت. ولی می دونم که حدود ١٠ کیلومتر داخل خاکی باید رفت تا به انجا رسید این با که نشد انشالله دفعه بعد….
به دیدن بهشتیه کلیمی ها رفتیم که در ابتدابه یاد بود شهدای کلیمی که توسط بنیاد شهید ساخته شده است رفتیم و پس از سعی کردیم بیشتر به بخش های قدیمی بریم و سنگهای زیبا، بسیارقطور،خاص را دیدیم که بعضی ها حتی دیگر افراد مدفون قابل شناسایی نبودند و فقط یک سنگ وجود داشت که مشخص بود کسی در این مکان دفن شده است و نشانی از نام او دیگر نبود.
بعد از به بخش خوب روز نهار رسیدیم که معاونت اجتماعی زحمت کشید و صرف شد. به زودی زود و با توجه به امکانات و توانایی ها و دسترسی ها انشا الله بین دو تا ٣ مسیر برای این منطقه طراحی و به بقیه مسیر ها اضافه خواهد شد.
ارزوی موفقیت وبهروزی دارم برای همه دوستان
امین غلامعلی
گردش افرینان پارس

دسته بندی ها:   آرشیو تهرانگردی, تهران گردی

نظرات