امامزاده یحیی تهران گردش آفرینان پارس

گردش آفرینان پارس

منو

امام زاده یحیی تهران

امام زاده یحیی تهران :

در قدیمی ترین گذر تهران در بین کوچه باریک و تنگ و خانه ها حمام و دکان های قدیمی به یک چنار بزرگ و ۹۰۰ساله بر میخوریم که گنبد زیبای آبی رنگ , گوتیک ، حال معنوی به فضا داده است .

امامزاده یحیی نام بقعه ابوالقاسم عزالدین یحیی است که نوه چهاردهم امام چهارم شیعیان حشرت علی ابن الحسن (ع) می باشد که به دست علاءالدین تکش خوارزمشاه به شهادت رسیده است.این مکان معنوی  از امامزاده های قدیمی و معتبر تهران است بنای امامزاده یحیی به ۸۰۰ سال پیش و به دوران خوارزمشاهیان می رسد. قدیمی تهرین شیء تهران (کاشی ۶۰۰ساله ) نصب در این امام زاده است.

نمایی از گنبد امامزاده یحیی تهران

نمایی از گنبد امامزاده یحیی تهران

 

بنای قدیمی این بقعه شامل برج خشتی هشت ضلعی متعلق به قرن هفتم هجری است که مانند ابنیه دیگر عصر مغول، یک گنبد آجری ۱۲ ضلعی هرمی شکل بر بالای آن قرار داشت. در عهد قاجاریه هم اطراف این برج را با کاشیهای هفت رنگ مزین ساخته بودند. اینک در محل برج خشتی و قبلی، بقعه هشت ضلعی کنونی ساخته شده‌است.

نمای زیبای ضریح امامزاده یحیی تهران

نمای زیبای ضریح امامزاده یحیی تهران

بر روی در قدیمی بقعه که چندان بزرگ نبوده، در دو کتیبه کوچک به خط ثلث نوشته‌اند: بانی بقعه خشتی قدیم شخصی به نام قرابشاره بوده و معمار آن، دیو حسن نام داشته‌است.

صندوق منبت عتیقه امامزاده یحیی چنان که در کتیبه آن اشاره شده به دستور ملکشاه غازی در سال ۸۹۵ ه ق به وسیله دو برادر به نام‌های استاد حسین و استاد محمد لواسانی ساخته شده‌است.

ین بنا دارای صحن وسیع، مسجد، ایوان، رواق، ضریح، حرم آیینه کاری، سرداب، گنبد کاشی مخروطی شکل و سقاخانه‌است.

در سالهای اخیر فعالیتهای عمرانی بسیاری در بقعه امامزاده یحیی انجام پذیرفته که ضمن حفظ و نگهداری آثار گذشته، فضای اطراف حرم توسعه یافته‌است.

دسته بندی ها:   گردش آفرینان پارس

نظرات